Ptáte se, co zrovna Lucembursko podniká ve vesmíru? Věřte nebo ne, tahle malá zemička se tam možná stane průkopníkem v oblasti těžby cenných komodit. V tomto jediném vévodství na světě není o překvapení nouze a opravdu velkým překvapením je aspirace tohoto státečku stát se globálním centrem těžby asteroidů.

Zajímavý je i příběh o tom, jak tento stát vůbec přišel k myšlence vesmírných expedic. Lucembursko se před asi 30 lety začalo zajímat o satelity a stalo se domovem prvního soukromého satelitního operátora SES a také jeho hlavním akcionářem.

Tento krok lucemburské vlády se časem ukázal jako naprosto geniální tah. Ze SES se stal globální operátor a druhá největší satelitní společnost na světě s ročními příjmy přesahujícími dvě miliardy dolarů.

A Lucembursko, které se připojilo k Evropské vesmírné agentuře už v roce 2005, věří, že by se mohlo zadařit znovu. Investuje přes 200 milionů dolarů do výzkumu a vývoje, vytváří a testuje nové technologie a uzavírá finanční partnerství se společnostmi, které se orientují na vesmír.

Čtěte také: Rudá planeta. Čína se obrací na vesmír s cílem vypěstovat perfektní víno

Jeho potenciál je totiž nekonečný; Zemi v těsné blízkosti do 150 kilometrů míjí přes 15 tisíc vesmírných objektů, kterými jsou třeba asteroidy, komety nebo meteority. Některé jsou velké jako zrnko písku, jiné dosahují rozměrů malých planet. Pohybují se zejména v pásmu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a jsou bohaté na uhlík, kovy nebo křemičitany.

Mnohé z nich obsahují také minerály, kovy a těkavé plyny, ale dost možná by se na nich našel i nikl, železo, wolfram, kobalt, amoniak, dusík a vodík, a v neposlední řadě také voda – a to vše by mohlo podporovat život člověka ve vesmíru či usnadnit výstavbu konstrukcí pro delší kosmické lety. Nebo by se tyto zdroje mohly ekonomicky využít na Zemi.

Myšlenka spojení mezi Lucemburskem a vesmírnými zdroji vznikla v roce 2012 na setkání s vedoucími pracovníky NASA v jejich výzkumném centru v kalifornském Mountain View. V roce 2014 dal Bílý dům zelenou aktivitám NASA v této oblasti a Lucembursko bylo přizváno k menšímu workshopu.

Lucembursko okamžitě zapojilo klíčové postavy a instituce z vlastních řad, mezi nimi i Lucemburskou univerzitu, která dostala za úkol rozvíjet vizi, strategie a akční plány pro tento nově se rozvíjející sektor.

sb

Tak se zrodila i iniciativa SpaceResources.lu se svým hlavním cílem, kterým je vytvoření „právního rámce pro přivlastnění si kosmických zdrojů sklizených na nebeských tělesech“, který by byl kompatibilní i s tzv. Kosmickou úmluvou z roku 1967, kterou ratifikovalo 105 zemí, Lucembursko nevyjímaje.

Vláda následně vyčlenila 200 milionů eur, aby v příštích pěti letech pomohla firmám v tomto sektoru. Lucembursko by rádo využilo svého postavení a odborných znalostí jakožto pozice globálního finančního centra, které se pyšní politickou, hospodářskou a sociální stabilitou, a zaplnilo tak existující díru na globálním trhu.

Čtěte také: Vesmírné lodě podle miliardáře Jurije Milnera a Stephena Hawkinga

Zajímavý obrat přišel na mezinárodní scéně. Zahraniční společnosti, které byly do Lucemburska předtím lákány, se nyní samy ozývají s nabídkami na umístění svých projektů na zdejší půdě. A dělají dobře. Technologie z oblasti komunikace, senzorů, robotiky, 3D tisku či umělé inteligence, které Lucembursko vyvíjí pro své vesmírné aktivity, určitě najdou i pozemské uplatnění.

Lucembursko se chystá začít vydávat firemní licence pro sklízení vesmírných zdrojů již tento rok. Také by do diskuse chtělo zapojit vlády ostatních zemí a v příštích letech začít spolupracovat se státy prostřednictvím OSN.

Dalších 25 milionů dolarů v přímých investicích a grantech přislíbila vláda organizaci Planetary Resources se sídlem v Redmondu ve Washingtonu, která má na starost přípravu první průzkumné asteroidové mise plánové na rok 2020. Tuto organizaci zaštiťují mimo jiné takové osoby jako zakladatel Alphabet (dříve Google) Larry Page nebo zakladatel Virgin Richard Branson.

Všechny snahy této země jsou pak završeny v organizaci Space Cluster, která má za úkol spojovat zainteresované společnosti i veřejné výzkumné instituce z oblasti kosmických telekomunikací, globálních navigačních družicových systémů, lokalizačních aplikací a námořní bezpečnosti a podporovat je ve vzájemné spolupráci.