Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.

Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.

Od kostela k punku s Angelou. Ve čtvrtek večer se Angela Merkel rozloučí s kancléřským postem během tradičního vojenského ceremoniálu. K téhle příležitosti si dosluhující kancléři mohou vybrat vždy tři písně, které jim pak vojenská kapela zahraje. Angela Merkel ukázala, že i po šestnácti letech vládnutí dokáže své Němce překvapit. A taky, že její vkus má pořádný rozsah.

V jejím výběru je totiž církevní skladba z 18. století, populární německá písnička z konce šedesátých let a – teď pozor – také song od východoněmecké punkové zpěvačky Niny Hagen Du hast den Farbfilm vergessen (Zapomněl jsi barevný film). Dejte si!

A to se vyplatí! Hned zkraje pandemické krize, která tvrdě zasáhla hlavně letecké společnosti, pomohla Lufthanse německá vláda. Díky devíti miliardám eur státní pomoci se firma udržela během těžké doby nad vodou.

Teď ze záchrany můžou mít naopak velkou radost němečtí daňoví poplatníci. Německu se totiž tahle akce pořádně vyplatí – podle informací šéfa Lufthansy Carstena Spohra stát díky prodeji balíku akcií vydělá zhruba miliardu eur.

Zkouška Tesly. V novém závodě Tesly u Berlína se už začíná vyrábět. Zatím ale jen na zkoušku, ostatně ani samotná továrna ještě stále nemá finální stavební povolení. Od pondělka tady alespoň zkoušejí vyrábět první karoserie modelu Y.

Foto Getty

Jestli se nakonec skutečně podaří splnit plán Elona Muska a první elektroauta z nové Gigafactory u německé metropole ještě letos vyjedou vstříc novým zákazníkům, se teprve ukáže. Úřady jen vzkazují, že schvalovací řízení stále probíhá.

Mezitím Musk překvapivě oznámil, že od Německa nechce miliardovou dotaci na stavbu závodu na výrobu autobaterií, který má vzniknout vedle samotné automobilky. Jeho plán na tuhle výstavbu ale prý trvá dál.

Nelegální vakcína od milionáře. Seznamte se prosím: Winfried Stöcker je německý podnikatel, lékař a vynálezce. Jeho nejnovějším vynálezem je vakcína proti koronaviru. Otestoval ji sám na sobě a prý funguje. A ačkoli oficiálně schválená není, zájem je o ni celkem slušný.

Na letišti v severoněmeckém městě Lübeck, které tomuto milionáři patří, se nechala vakcínou z jeho laboratoře očkovat víc než stovka lidí. Další vyšší desítky lidí na svou dávku čekaly, ale nakonec jejich chuť překazila policie, která nelegální akci stopla.

Současně špičky německé politiky dnes intenzivně řeší, zda, jak a pro koho zavést v zemi povinné očkování. Tlak na takové opatření se stupňuje s tím, jak se rychle nakaženými koronavirem zaplňují německé nemocnice. Ostatně stejně jako v Česku.