Prodej jednoho z nejnadějnějších českých startupů jde do finiše. Konkrétně se jedná o lehce nadpoloviční podíl v brněnské firmě Kiwi.com, který se brzy dostane do rukou amerického fondu General Atlantic.

Informaci o blížící se dohodě potvrdily Forbesu tři na sobě nezávislé zdroje.

„Nezlobte se, nemůžu to komentovat. Ani vyvracet, ani potvrzovat,“ říká zakladatel a CEO Oliver Dlouhý. Právě on se nikdy netajil tím, že by v rychle rostoucí technologické firmě, která začínala prodejem letenek nespolupracujících aerolinek, měl i po jejím prodeji zůstat.

Detaily dohody s General Atlantic se aktuálně dolaďují a finální vypořádání bude ještě několik týdnů trvat. Podle informací Forbesu by měl fond za 51 procent zaplatit 100 milionů liber (v přepočtu necelé tři miliardy korun). To by celou firmu, jejíž obrat za rok 2018 lehce přesáhl 30 miliard korun, ohodnotilo zhruba na šest miliard korun.

Z pestré a komplikované akcionářské struktury, která čítá celkem osm lidí a subjektů, by měli úplně odejít jen dva investoři: Ondřej Tomek, který aktuálně drží přes Impulse Capital desetiprocentní podíl, a Jiří Hlavenka, jenž má 20,2 procenta. Na lehce nadpoloviční většinu by se General Atlantic měl dostat částečným vykoupením podílů ostatních spoluvlastníků, kteří ovšem nadále mezi majiteli zůstanou.

General Atlantic drží aktiva přibližně za 28 miliard dolarů. Hlavní sídlo má v New Yorku, odkud se angažuje v technologiích, finančnictví či zdravotnictví po celém světě. Do jeho investičního portfolia patří například Airbnb, BuzzFeed, Flixbus, Uber nebo Slack.

O prodeji Kiwi.com se mluví už dlouhou dobu. V médiích se objevily zprávy o tom, že mezi vážné zájemce patřily private equity fond KKR nebo švédský portál Etraveli (vlastní mimo jiné značku GotoGate), a blízko bylo loni údajně i k dohodě se známým vyhledávačem Skyscanner.

Zatímco tehdy se na trhu zmiňovala cena 400 milionů eur za celou firmu, blížící se deal Kiwi.com zřejmě ohodnotí na 230 milionů eur. Jedním z důvodů je jiný druh subjektu na straně kupujícího (growth equity firma místo strategického partnera) a také dlouholeté spory mezi akcionáři.

Aktuální akcionářská struktura Kiwi.com

Oliver Dlouhý 24,5 %

Touzimsky Kapital 21,6 %

Jiří Hlavenka 20,2 %

Jozef Képesi 13,4 %

Impulse Capital (Ondřej Tomek) 10 %

Sugilit Invest (Jaroslav Kokolus, Dušan Dvořák) 8,5 %

Lucie Brešová 0,9 %

Luboš Charčenko 0,9 %