skip to main content
Breaking News

Velký návrat kompenzačního bonusu. Koho se týká a jak si o něj požádat?

S nárůstem počtu nakažených a chystaným zpřísňováním opatření vláda opět zavádí kompenzační bonus. Podle jakých pravidel se tentokrát bude hrát?

Kdo má na bonus nárok?
Nárok mají především živnostníci. Bonus se tentokrát vztahuje i na „dohodáře“, kteří od června do října 2021 pracovali minimálně tři měsíce a platili nemocenské pojištění jako zaměstnanci. Nárok na bonus jim vzniká i v případě, že nemohli pracovat kvůli důvodům na straně zaměstnavatele.

Reklama

Zatímco v minulosti bylo potřeba doložit pokles tržeb o polovinu, nově bude stačit pro vyplacení pokles o třetinu. Nově podnikatelé, kterým v důsledku zavedených protiepidemických opatření klesnou tržby o více než 50 procent, budou mít nárok na vyšší kompenzace.

Kompenzační bonus půjde kombinovat jen s programem Antivirus, s ostatními to nebude možné. To zůstává stejné jako u jarního kompenzačního bonusu.

Reklama

Jak se bonus počítá?
Systém pracuje se dvěma obdobími, srovnávacím a srovnávaným. Srovnávací období představuje tři libovolné měsíce od letošního června do letošního října. Relevantní je průměrný výdělek za tento tříměsíční úsek.

Srovnávané je pak období, kdy došlo kvůli opatřením k poklesu příjmů, nejdříve prosinec. Na bonus má pak podnikatel nárok, pokud v měsíci příjmy klesly oproti srovnávacímu období aspoň o zmiňovanou třetinu.

Kolik dostanu?
Podnikatelé na živnostenské oprávnění dostanou kompenzaci až tisícovku denně. Pokud budou v karanténě, mají nárok na 500 korun za den. Pětistovku dostanou i pracovníci na dohodu.

Kdy a jak požádat?
Zatím ale nejásejte. Návrh teprve předložila dosluhující vláda a ještě jej musí schválit parlament. Navíc se bude vyplácet teprve za prosinec.

Až přijde čas, budete moci žádost podat online, osobně nebo poštou nejpozději do dvou měsíců po skončení bonusového období. Ta jsou v současnosti dvě, prosinec (zahrnující i posledních devět listopadových dní) a leden. Možná ale v budoucnosti ještě přibudou další.

Reklama
Reklama