Česko je plné skvělých, schopných, mimořádně talentovaných žen. A plný jich je i český byznys. My pro vás letos našli hned několik dam, které už řadu let hýbou českým podnikatelským prostředím, ale právě letošní rok pro ně byl nějakým způsobem zlomový. Zásadní. Osudový.

Čtěte také: Ženy mají neskutečnou sílu. Jen si to ještě neuvědomily, říká Louženská

Právě tyto ženy vám představujeme v listopadovém Forbesu, který je aktuálně na stáncích. A tohle jsou některé z příběhů, které se v něm dočtete.

Martina Vítková (NWT): Skládám byznys jako puzzle

Je jí 44 let, má tři dcery a 30 firem s celkovým obratem přes 1,6 miliardy korun.

Martina Vítková kdysi začala stavět s manželem počítače. Bylo to krátce po revoluci, oba byli ještě na škole a naše technologická realita byla o dost jiná, než je dnes. Jejich počítače byly obrovské, internet ani mobilní telefony v běžném životě neexistovaly, výkřikem moderní technologie byl fax. Od té doby se hodně změnilo. A hodně se změnilo i u Vítkových.

Čtěte také: Nejvlivnější Češkou je Lenka Bradáčová. V top 10 je poprvé Schillerová

Dnes je z jejich NWT technologický obr, který je u všeho, co je zrovna v kurzu, od fotovoltaik až po 3D tiskárny. Martina Vítková staví i obří hi-tech skleníky na pěstování zeleniny, softwarová řešení pro největší firmy na trhu, ale třeba i supermoderní byty. Letos k tomu rozšířila své aktivity i do amerického Pittsburghu.

Martina Vítková myslí ze Zlína na celý svět, její byznys a jeho záběr jsou široké, a proto je i tváří listopadové obálky.

Eva Štěpánková (Ryor) – Nikdy jsem na zdraví nedbala. A obrátilo se to proti mně

Tohle je jeden z nejsilnějších příběhů v českém byznysu. Je to příběh o životě a o smrti, o jedné české značce, absolutní nezávislosti a taky o tom, jak důležité je nezhroutit se, i když na všechno zůstanete úplně sám.

Příběh jejich kosmetické značky je známý, však má Ryor 750 prodejních míst v Česku a na Slovensku, stamilionové obraty a vyváží do desítek zemí světa.

Méně známé už je, že jeho zakladatelka Eva Štěpánková v uplynulém roce málem zemřela – po relativně banální operaci zad u ní nastala prudká alergická reakce na podaná antibiotika, kompletní metabolický rozvrat organismu, ochrnula a vypadalo to, že zemře. Její ani ne třicetiletá dcera Jana najednou zůstala ve velké firmě na všechno sama. A musela se s tím poprat.

Zvládla to a zvládla to i její maminka. Jejich příběh je tak příběhem neuvěřitelného comebacku.

Světoběžnice: S věčným jo se nikam nedostanete

Znají se z VŠE a po letech se sešly v Singapuru. Tři Češky pronikly vysoko a daleko do finančního a realitního byznysu na vzdáleném asijském trhu. Na Česko ale nezapomněly a chtějí ho měnit k lepšímu. Všechny jsou světoběžnice, ale jsou to také velké patriotky. Však jedna z nich je přímou prapravnučkou Antonína Dvořáka.

Seznamte se. Tohle je Marketa Dvorak, Petra Freddi a Jana Sehnalová. A jejich příběhy, které musíte znát.

Nový Forbes s žebříčkem 111 nejvlivnějších žen Česka je k dostání na stáncích a v našem e-shopu.