skip to main content
Technologie

Velký skok pro Muska. Posádka jeho soukromé lodi už je ve vesmíru

1 minuta čtení

Poprvé po téměř 10 letech Spojené státy vyslaly astronauty na oběžnou dráhu. A poprvé v lodi soukromé společnosti. Začala tím dost možná nová a vzrušující éra cestování do vesmíru. Amerika se tímto krokem mimo jiné zbavila závislosti na Rusku, doteď totiž posílala astronauty do kosmu právě v ruských lodích.

Historický okamžik nastal v 3:22 floridského času, kdy raketa Falcon 9 společnosti Elona Muska SpaceX vyslala do vesmíru loď Crew Dragon s astronauty Bobem Behnkenem a Dougem Hurleym. Ti na startovací dráhu Cape Canaveral přijeli stylově v nejnovější tesle. Jak taky jinak.

Asi osm minut po startu se od Crew Dragon oddělil první stupeň rakety Falcon 9, který následně úspěšně přistál na lodi Of Course I Still Love You, čekající v Atlantském oceánu. Přistávání raket už je pro starty SpaceX běžné, nikdy ale část rakety nepřistála při letu s lidskou posádkou.

Za další čtyři minuty se od vesmírné lodě oddělil i druhý stupeň rakety a astronauti zamířili k Mezinárodní vesmírné stanici.

Tam si Bob Behnken a Doug Hurley vyzkouší manuální ovládání lodi a řadu dalších testů a následně se připojí k dalším astronautům, kteří jsou momentálně na ISS.

Start SpaceX je vyvrcholením projektu prezidenta Obamy, který si kladl za cíl obnovit na nějakou dobu utichlé vesmírné lety z americké půdy pomocí lodí vyrobených ve spolupráci se soukromými firmami.

Reklama

Kromě SpaceX USA oslovily ještě Boeing. Ten má SpaceX následovat na jaře příštího roku. Obě firmy dostaly od vlády Spojených států pořádnou finanční podporu: SpaceX 2,6 miliard dolarů a Boeing dokonce 4,2 miliardy.

SpaceX není v letech pro NASA žádným nováčkem, v minulosti už několikrát dopravovali náklad na ISS. Úspěšný start je navíc pro SpaceX dobrým znamením, že projekt funguje a může odstartovat éru komerčních letů do vesmíru.

A zatímco Crew Dragon, který včera odstartoval, je určený na lety na oběžnou dráhu země, s jinou z lodí, Starship, Musk míří na vzdálenější destinace, včetně Měsíce a Marsu.

Spaceship si ostatně NASA vybrala jako jednu z variant pro přistání na Měsíci v roce 2024 a Musk se se svým plánem dostat lidi na Mars nikdy netajil.

Space X se tak povedlo něco, co zatím zvládly jenom tři země na světě, USA, Rusko a Čína. Bez ohledu na další vývoj se jedná o ohromný úspěch.

Reklama
Reklama