Koupit květinu na byznys schůzku není nic lehkého. Sami se někdy potýkáme s tím, jakou, a hlavně od koho ji máme objednat. Zvlášť když ji potřebujeme už zítra a máme na ni pouze 500 korun (plus doprava).

Takže jsme se rozhodli udělat redakční test, vybrali pět oblíbených pražských květinářství a zkusili si u nich kytici s tímto zadáním po telefonu objednat.

Čtěte také: 50 odstínů pistáciové. Ultimátní zmrzlinový test té nejlepší v Praze

V testu jsme hodnotili vzhled, dopravu a vazbu. Zaznamenali jsme pečlivě ochotu a profesionální chování při objednávání.

Hodnocení květin se ujala floristka Markéta Keclíková, majitelka květinového ateliéru Rosmarino a lektorka kurzů aranžování květin.

Jak podle ní (ne)má správný puget na byznys schůzku vypadat?

  • Neměl by být příliš osobní. To znamená například žádné červené růže – ty mají lidé zafixované jako symbol lásky.
  • Neměl by obsahovat příliš voňavé květiny, na které může být někdo alergický. Dá se předpokládat, že u takovéto kytice nemáte představu o alergiích toho, komu ji dáváte .
  • Neměl by být příliš extravagantní.
  • Neměl by být dozdobený nepřírodními komponenty, které by mohly obdarované přivést do rozpaků.
  • Co by kytice měla, je působit formálně. Ne však neosobně a nudně.

Kytky od potoka
Cena: 500 Kč, doprava 150 Kč

Hodnocení floristky: „Za mě je tahle co do vazby nejpovedenější z celé testované pětice, i když to není bez výhrad, některé květy už byly lehce povadlé.“

Oceňujeme: Kytky od potoka nejsou kamenný obchod, ale květinová farma. Právě proto je lepší přímo zavolat než posílat zprávu přes objednávkový systém – tedy zvlášť pokud chcete kytici hned na druhý den. Komunikace byla velmi příjemná a floristka se neopomněla zeptat na všechny podstatné otázky.

Nelíbilo se nám: Luční kvítí bylo ovázané papírovou manžetou, která byla pomuchlaná a nepříliš reprezentativní. My bychom s ní na byznys schůzku nešli.


Green Decor
Cena: 500 Kč, doprava 155 Kč

Hodnocení floristky: „Květů je v kytici málo, a ještě jsou schované tak, že skoro nejsou vidět. Jejich kombinace je ale pěkná. Za 500 korun je to poměrně chudá kytice, což je ale také dáno tím, že to jsou sezonní květiny z farmy.“

Oceňujeme: Skvělá komunikace, kytice dorazila načas, dostali jsme k ní doplňující informace a slečna poradila, jak se o ni starat. Na účtence byly rozepsané jednotlivé květiny a jejich původ a cena. Dostali jsme originální českou kytici, ve které byla např. rozkvetlá dobromysl.

Rozhodně oceňujeme i to, že luční kvítka vydržela ve váze pět dní.

Nelíbilo se nám: Málo větších květů. Zanikly v ní barvy. Unikátní styl vazby, který se ne každému může trefit do vkusu.


Kytky od Pepy
Cena: 500 Kč, doprava: zdarma

Hodnocení floristky: „Barevně je tato květina špatně zvolená. Pokud by to byla kytka pro muže, růže se do ní nehodí. Na druhou stranu za stanovenou cenu je to kytice s velkým množstvím květů, vazbě nelze nic vytknout.“

Oceňujeme: Šlo o největší kytici – skvělý poměr cena/výkon, rychlé jednání i dovoz. Květina vydržela i ve velkých vedrech nejdéle (jeden týden).

Nelíbilo se nám: Škoda že v kytici nebyly použity žádné sezonní lokální květiny – všechny byly dovezené.


Provoní
Cena: 500 Kč, doprava: 150 Kč

Hodnocení floristky: „Je to takový zběsilý mix. Květy se mají v kytici opakovat, tady jsou jen solitéry pohromadě. Oceňuji použití makovice, je to zajímavý prvek. Růže v ní naopak nemá co dělat.“

Oceňujeme: Majitelka s námi komunikovala až do pozdního večera, aby potvrdila dovezení květiny.

Nelíbilo se nám: Přestože jsme si s květinářstvím několikrát volali, ani jednou se nezeptali, pro jakou příležitost kytku chceme, jestli máme představu o zvolených květinách či barvě. Obdrželi jsme všehochuť, kytici poskládanou z nesourodých prvků. Začala odcházet už po dvou dnech a květiny nebyly lokální.


Metamorphosis

Hodnocení floristky: „Naprosto mimo zadání ‚pracovní schůzka‘. Barva květin je zvolená spíše pro ženu, ideálně svatbu. Rozhodně ne unisex. Vazba celkově špatná a růžová manžeta je mimo.“

Oceňujeme: Rychlé a bezproblémové dodání. Barvy květin k sobě ladily nejlépe ze všech.

Nelíbilo se nám: Souhlasíme s floristkou, růžová manžeta se hodí spíše na romantickou schůzku než na tu byznys. U kolegyň neznalých zadání ale měla tato květina největší úspěch. Začala uvadat již po dvou dnech a také vydávat nepříjemný zápach.


Pokud máte pocit, že jsme vynechali vaše oblíbené květinářství nebo právě to vaše květinářství, anebo byste kytku na byznys mítink dokázali uvázat lépe, ozvěte se nám. Nebo nám ji rovnou rovnou pošlete do redakce. Žádná z hodnocených kytic zatím nesplnila naše očekávání na 100 procent.

Disclaimer: Žádné květinářství nebylo informováno, že se jedná o test.