Nejúspěšnější hra pro virtuální realitu Beat Saber, v níž světelným mečem do rytmu hudby rozsekáváte přilétávající krabice, mění majitele. Od trojice zakladatelů – Jána Ilavského, Vlada Hrinčára a Jaroslava Becka – ji koupila americká firma Oculus Studios, která patří do impéria Facebooku.

Prodejní cenu ani jedna strana nechce komentovat. Forbes mluvil s několika insidery z herního průmyslu a jejich odhady se pohybují od 50 do 100 milionů dolarů. Může to ale být i víc – záleží na tom, jaký signál tímto nákupem chce Facebook vyslat světu, jak moc věří v budoucnost virtuální reality.

„Beat Games se k nám připojuje na cestě k tomu, přinést VR co nejvíce lidem na celém světě,“ stojí v tiskovém prohlášení Oculusu. Beat Games je firma zastřešující vydanou hru a aktivity s ní spojené.

„Moc se pro nás nemění. Zůstáváme ve firmě zaměření na to samé co doposud, jen pochopitelně už ne jako vlastníci,“ říká Jaroslav Beck, který má na starosti hudbu a dohodl také několik partnerství s globálními firmami. Mimo jiné třeba i s Facebookem – pro VR brýle Oculus byl Beat Saber hrou číslo jedna. „Budeme stále nezávislé studio se sídlem v Praze. Myslím, že se to podařilo zařídit fakt dobře.“

Ilavský s Hrinčárem jsou programátoři původem ze Slovenska, dlouhodobě však žijí a pracují v Praze nebo jejím okolí. Beck, rodák ze Strakonic, v posledních letech střídá českou metropoli s Los Angeles.

Podle jeho slov Facebook, respektive Oculus, pomůže díky své infrastruktuře a kapitálovým možnostem udělat Beat Saber tou „nejlepší možnou hrou“. „Teprve teď to bude mazec,“ dodává Beck.

„Kluci se zatím jen lehce dotkli možností, které Beat Saber nabízí v oblasti sociálních interakcí, nových herních módů, hudby a dalších. Jsme nadšení, že můžeme spojit síly s tak talentovaným týmem,“ píše se v prohlášení Oculusu, pod nímž je podepsaný Mike Verdu, obsahový ředitel studia.