„Učíme se pouze tehdy, když jsme obklopeni nejistotou. A to je dobře,“ říká jeden z autorů studie Yaleovy univerzity, která potvrzuje přesvědčení většiny úspěšných podnikatelů: pokud se pohybujeme v prostředí, které je nám dobře známé, mozek nemá potřebu učit se novým věcem.

Zní to vcelku logicky, že? Výsledky experimentu tvrdí, že pokud nejsme z výsledků své činnosti ani trochu ve stresu, centra, která jsou v mozku odpovědná za učení, jednoduše nemají důvod k aktivitě. 

Vědci si to ověřili na opicích. Ty měly za úkol strefovat se do různých terčů, přitom každý z nich opici zaručoval odměnu v podobě lahodného džusu s různou pravděpodobností.

Badatelé zjistili, že ve chvíli, kdy se opice naučila, jaké terče jí zajišťují výhru častěji, její učicí centra v mozku přestala být aktivní. Pokud se naopak pravděpodobnosti v průběhu experimentu u terčů prohazovaly, opice se musela učit, aby dokázala odhadnout budoucí vývoj.

Co z toho plyne pro nás? Že je načase udělat v životě nějakou změnu. V praxi to může znamenat, že se pustíte do konverzace s někým, s kým nesouhlasíte. Nebo že vyjedete za hranice. Můžete také zkoušet různé nové věci, které jste nikdy předtím nedělali, nebo můžete záměrně narušovat svou denní rutinu.

Jak z komfortní zóny vystoupíte, je na vás. Jen myslete na to, že to je pro vás cenná zkušenost, nehledě na výsledek.