Zakladatel Tesly nebo SpaceX je mužem, kterého byste patrně označili za skutečného superhrdinu, kdyby si museli vybrat mezi žijícími obyvateli planety. Jenže jak se dočtete v každém komiksu, superhrdinové to rozhodně nemají v životě lehké.

Musk – celebrita nejen vesmírného a automobilového průmyslu -, jehož majetek se odhaduje zhruba na 8 miliard dolarů, se před časem dostal do křížku s novináři. Kvůli neautorizované knize Ashleeho Vance Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future. Její součástí je i údajný e-mail, který měl Musk poslat jednomu ze svých zaměstnanců, jenž se omluvil z firemní porady kvůli očekávanému narození dítěte.

„To není omluva,“ odpověděl mu prý Musk, „jsem z vašeho přístupu velmi zklamaný. Musíte si umět stanovit priority. Měníme svět a tvoříme dějiny, takže se rozhodněte, jestli chcete být jejich součástí,“ měl napsat.

Čtěte také: Jak být úspěšný jako Bill Gates nebo Elon Musk? Radí exmanželka zakladatele Tesly

Musk výrok pochopitelně ihned odsoudil na svém Twitteru jako absolutní nesmysl: „Je to totální blábol, že bych někoho odrazoval od přítomnosti u porodu kvůli firemnímu meetingu. To bych nikdy neudělal.“ A připojil zprávu, že je jednoznačným stoupencem rodičovské dovolené.

Elon Musk je podle našeho miliardářského žebříčku stým nejbohatším člověkem světa:

elon done

Ať už Musk zmíněné věci skutečně napsal, nebo ne, přiměla mě celá záležitost zavzpomínat na jeho dva roky starý projev z festivalu v Southwest. Seděl jsem tehdy v publiku, když Musk poutavě mluvil o SpaceX, Tesle a Solar City. Skutečně mě ale zaujala až ta část diskuse, ve které se miliardář s nešikovnou upřímností rozpovídal o svém rodinném životě.

Na videu níže je zhruba ve 34. minutě moment, ve kterém moderátor Mark Anderson vyzvídá, jak jde řízení všech uvedených společností dohromady s povinností starat se o pět dětí. Musk odpovídá, že děti jsou skvělé, a nabádá, aby si je pořídili všichni.

Čtěte také: Elon Musk si jako dítě zamiloval sci-fi. Teď mění svět a chce letět na Mars

Dojemně se doznává, že netráví se svými potomky tolik času, kolik by rád, ale že je s nimi alespoň, když vyřizuje e-maily.

„Dokud jim nedám nějaký přímý úkol nebo příkaz, nepotřebují přece neustálou pozornost. Mám za to, že na ně můžu dohlížet a zároveň pracovat.“

V této chvíli Anderson rozhovor přerušuje, aby se utvrdil v tom, co slyšel. „Chcete mi říct, že vyřizujete práci, když máte trávit čas s dětmi?“

„Jo,“ odpovídá miliardář bez skrupulí, „samozřejmě ne celou dobu, ale místy ano. Jinak bych všechno nikdy nestihl.“

„No, to je zajímavé,“ kývá Anderson hlavou, „já osobně rodičovské povinnosti a práci skloubit neumím. Myslím, že to není dobré ani pro děti, ani pro tu práci.“

Musk pak začne mluvit o tom, že v těchto případech samozřejmě potřebuje mít po ruce chůvu, a moderátor se velkoryse snaží z trapné situace vybruslit.

I když se publikum v sále pohoršeně ošívalo, pro mě šlo o jeden z nejzajímavějších momentů, polidšťujících jednoho z elitních členů smetánky v Silicon Valley. Nabídl se mi tu vlastně vhled do jeho skutečného života.

Zdá se, že k tomu, abyste mohli změnit svět, se na něj zkrátka potřebujete dívat jinak, rodinný život nevyjímaje. Cynický výklad celé situace by pak mohl být, že k dosažení nejvyšších pater úspěchu musí člověk postupovat na úkor rodiny, což je postoj, který pravděpodobně zastává onen muž, jenž měl od Muska dostat onen osudný e-mail – ať už byl pravdivý, nebo ne.