Tahle revoluce nemá žádné oběti. Ani zvířecí, navíc může pomoci zachránit miliony lidských životů. Řeč je o vepřovém masu z vepřového bez zabíjení vepřů. Řeč je o Mewery, převratném startupu z Brna.
Malý karbanátek pro člověka, velký skok pro lidstvo. Drobná kulička usmaženého masa, kterou vzal počátkem tohoto roku Roman Lauš do úst, rozžvýkal ji a polkl, neměla šanci nasytit dítě, natož urostlého muže.
Přesto se stejné maso může v budoucnu významně spolupodílet na globálním nasycení celé populace, jejíž počet se neustále zvyšuje a úměrně s tím se zmenšuje schopnost planety uživit ji.
„Kuličku jsem snědl já, protože šlo o prototyp, takže nikdo nevěděl, co se po jejím pozření bude dít,“ směje se Lauš, zakladatel startupu Mewery, který speciální maso vyprodukoval a do dvou let ho chce mít na trhu.
Jde o kultivované maso z vepřových buněk a buněk mikrořas; tato kombinace je unikátní v celosvětovém měřítku, přičemž ve střední a východní Evropě dosud žádné takové kultivované maso nevzniklo. Až ve městě, po němž nejezdí tramvaje, nýbrž šaliny.
„Jednoznačně jsem poznal vepřové,“ popisuje Lauš degustaci s tím, že na výsledné chuti se ještě pracuje. Pracuje se na ní v jedné z budov areálu brněnské Mendelovy univerzity označené písmenem M, což mimoděk hraje s názvem startupu.
Ve vestibulu stojí artefakt umělé krávy, avšak o pár metrů dál, v prostorách Mewery, jde o živé prase. Tedy o to, jak nechat prase naživu, a přitom z něj vyrobit maso, což kromě zachování života zvířete přinese i další efekty: nového druhu masa by se v nikoli vzdáleném časovém horizontu dalo vyrobit velké množství, bez ekologické zátěže chovu, a navíc by obsahovalo lepší nutriční hodnoty než klasické. Nevypadá to jako revoluce; je to revoluce.
Při vstupu do laboratoře startupu by se skoro hodilo zanotovat známou píseň o třech čunících, kteří si vesele zpívají – tady k tomu mají vskutku pádný důvod, vyhnou se řezníkovi. Vnucují se i další rozverné a ve vědeckém světle, jež má v potemnělé laboratoři magicky zelený nádech, nepřípustné asociace.