Situace kolem zkrachovalé kožešnické značky Kara Trutnov se v pondělí opět přiblížila k finálnímu rozuzlení. Věřitelé se v hlasování na schůzi u Krajského soudu v Hradci Králové většinově vyjádřili pro přijetí nového reorganizačního plánu skupiny, umožňujícího budoucí opětovné fungování trutnovské značky.
„Reorganizační plán byl přijat naprostou většinou přítomných věřitelů, co do objemu i co do počtu hlav všech skupin. Soud by měl rozhodnout na začátku listopadu po prozkoumání všech dalších náležitostí insolvenčního řízení,“ uvedla pro Forbes k pondělním výsledkům jednání mluvčí investiční skupiny Natland Hana Filipová.
Insolvenční soud nyní bude přezkoumávat například přednostní nároky věřitelů a způsob jejich uspokojování, stejně tak se účastníci řízení mohou do 3. listopadu vyjádřit k nové nabídce na odkup firmy. Tu v minulém týdnu podal olomoucký podnikatel Richard Benýšek.
Kožešnickou společnost Kara Trutnov přivedla do konkurzu letos v únoru skupina C2H Michala Mičky společně se sesterskou firmou Pietro Filipi. Kara dnes čítá 160 věřitelů, požadujících dohromady 277 milionů korun. O záchranu značky a obnovení jejího chodu stojí dlouhodobě podnikatel Zdeněk Rinth (na úvodní fotografii), který se v této věci spojil se zmíněnou skupinou Natland.
Provoz Kary už na jaře finančně podpořil částkou 25 milionů korun a v květnu se nechal slyšet, že je připraven do podniku, který od něj před třemi lety Michal Mička koupil za 280 milionů, nalít až 90 milionů korun.
Společnost Natland Pohledávková V., patřící do investiční skupiny Natland, v létě vypracovala nový reorganizační plán, po jehož úspěšném naplnění by se většinovým vlastníkem Kary stal právě Zdeněk Rinth.
„Na uspokojení pohledávek připadne o takřka 30 procent vyšší částka, než by získali v případě, že by Kara skončila v konkurzu,“ uvedl Natland při zářijovém předložení nového detailního reorganizačnímu plánu, který má kožešnický podnik postavit zpět na nohy.
V minulém týdnu se ovšem do hry o Karu nečekaně vložil olomoucký byznysmen Richard Benýšek. Věřitelskému výboru zkrachovalé značky předložil novou nabídku na odkup majetku za 103,9 milionu korun, kdy jen za ochranné známky Kary nabízí 57,2 milionu.
Věřitelé v září u Krajského soudu v Hradci Králové schválili znalecký posudek, který ocenění podniku stanovil na 80,5 milionu korun a hodnotu samotných ochranných známek včetně dalších aktiv jako domény nebo softwaru na téměř 24 milionů korun.
„Nabídka (Richarda Benýška) na odkup aktiv, popř. prodej závodu, je učiněna k majetkové podstatě ve stavu k 9. květnu 2021, čemuž díky provozu podniku skladba a rozsah majetkové podstaty již dnes nedopovídá,“ píše se například v zápisu z pondělní schůze, který se v úterý ráno objevil v insolvenčním rejstříku.
Někdejší majitel hokejové Slavie je známý jako podnikatelský bouřlivák, který zbohatl i díky spolupráci s PPF zesnulého Petra Kellnera. Dnes patří k největším investorům do lesní půdy v Česku, když dnes vlastní přes 8000 hektarů lesní půdy a více než 500 hektarů půdy zemědělské.
Z minulosti má Benýšek zkušenosti z byznysových sporů například o Sazku, je také bývalým konkurzním správcem. Zůstává otázkou, proč se Benýšek snaží zničehonic získat Karu pod svá křídla. V každém případě jeho podaná nabídka nahrává blízkému spolupracovníkovi Michala Mičky, bývalému finančnímu a provoznímu řediteli skupiny C2H Pavlu Bednářovi.
Ten v průběhu insolvenčního řízení kontinuálně rozporuje chystané či už schválené kroky věřitelského výboru a v pátek podanou nabídku Richarda Benýška bryskně využil k návrhu na odročení věřitelské schůze a zamítnutí organizačního plánu. To se však Bednářovi nepodařilo.