Milovníci hodinek už jsou asi do jednoho v Ženevě. V polovině ledna se totiž právě tady, v zemi hodinkám zaslíbené, slavnostně představují nové luxusní modely pro letošní rok. Nejenže v pondělí začal prestižní veletrh Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH), ale značky mají prezentace v nejrůznějších lokacích po celém městě.

Tento týden se mimo jiných skvostů světu představil taky nový počin americké značky Jacob & Co. Nese jméno Astronomia Flawless a jde o renovovaný model Astronomia Gravitational Triple Axis Tourbillon s otáčivými modely Slunce, Měsíce a Země. Navíc má safírové pouzdro pro pohodlné sledování složitého strojku ze všech stran a úhlů.

Krása zabalená na cesty má však jeden háček. Tenhle vrchol hodinářského umění stojí milion dolarů.

hodinky2

Název Flawless – bezchybný – odkazuje na terminologii brusičů diamantů, v níž se tak označuje nejvyšší stupeň čistoty diamantu. Astronomia Flawless se chlubí jednolitým safírovým pouzdrem včetně úchytek na pásek a spodní strany hodinek. Safírový je také malý ciferník a spona na modrém pásku.

Jacobo Arabo, zakladatel a ředitel Jacob & Co., chce novou verzí astronomie nabídnout majiteli hodinek dokonalý pohled ze všech stran na mechanismus tohoto malého pokladu. Původní pouzdro mělo kovové rámečky a spodek, u toho nového nic takového neruší.

Čtěte také: Proč mít či nemít hodinky aneb Jste kosmonaut, investor nebo dědic?

A dosáhnout něčeho takového je v hodinářství mimořádně těžká záležitost. Dodneška má dokonale průhledné celosafírové pouzdro tak málo modelů hodinek, že je lze spočítat na prstech jedné ruky.

Ale ještě k astronomii – jen výroba safírových komponentů zabere 37 týdnů. Jen vyrobit vypouklé sklíčko znamená devět úkonů od řezání surového materiálu přes broušení, zpracování na CNC stroji, leštění, dolešťování, čištění ultrazvukem a protireflexní ošetření, což všechno zabere skoro 300 hodin pro každé sklíčko.

hodinky1

Výroba pouzdra si vyžádá dalších šest kroků a trvá 326 hodin. Pak je třeba dalších skoro tři sta hodin na broušení, leštění, zkosení hran, a kartáčování spodku safírového pouzdra. V každých hodinkách je malý safírový disk – ciferník, jehož výroba trvá 280 hodin, a podobně dlouhou dobu si vyžádá safírová přezka na pásku.

Kolem a kolem je to víc než 40 úkonů a víc než 1300 hodin při výrobě jednoho kousku. A to jsme se ještě nedostali k samotnému strojku.

Čtěte také: Merchandising pro náročné: Star Wars hodinky za skoro tři čtvrtě milionu korun

Hodinkové soukolí, mechanický kalibr JCAM16 s tříosým tourbillonem, který se natahuje ručně, byl taky zrenovován. Nový strojek má dvě diamantové koule, každá pak 288 fazet.

První je karátový diamant s Jacobovým brusem na jednom konci otáčivé osy, který představuje Měsíc, proti němu stojí osmnáctikarátový glóbus coby vyobrazení Země z emailovaného růžového zlata. Mezi dvěma koulemi a výš mimo centrální osu mechanismu leží druhá diamantová koule, 2,23karátový žlutý diamant rovněž s Jacobovým brusem, který zobrazuje Slunce.

Titanové součástky strojku mají povrch z růžového zlata a ciferník už není kovový, ale z modrého safíru. Vyrobeno bude jen devět kousků. Takže pokud o astronomické hodinky za astronomickou cenu stojíte, je nejvyšší čas začít šetřit.