Více než 600 lidí, včetně Brada Pitta či Paris Hilton, si za 200 tisíc dolarů koupilo letenku do vesmíru a už několik let čeká, až bude moct nasednout na palubu SpaceShipTwo a vznést se do výšky 110 kilometrů nad zemský povrch.

První výletníci měli podle původního plánu se společností Virgin Galactic, která patří do impéria britského miliardáře Richarda Bransona, letět na kraj vesmíru už před pěti lety.

Celý projekt ovšem nabral výrazné zpoždění po tragické nehodě raketoplánu při testovacím letu. Ani dnes nechtějí dát zástupci Virgin Galactic přesný termín, ale ta chvíle se prý blíží.

„Nejprve musíme dokončit testovací program. Jsme už v pokročilé fázi a všechno běží rychle dopředu. Ovšem nejdůležitější je pro nás bezpečnost všech zúčastněných – až si v tomhle ohledu budeme jistí, začneme brát naše klienty do vesmíru,“ říká Stephen Attenborough, Bransonova pravá ruka, která řídí byznys Virgin Galactic a jako zaměstnanec číslo 1 je ve firmě od samého začátku.

Zaměstnanec Virgin Galactic číslo jedna se chystá na konferenci Forbes Next Big Thing 2.0. 

Attenborough bude hlavní postavou akce Forbes Next Big Thing, kterou 20. září pořádáme v Praze. Na nejlepší české konferenci o budoucnosti a technologiích kromě něj vystoupí i Kaave Pour, kreativní šéf inovační laboratoře IKEA Space10, Tomáš Čupr (Rohlík.cz), Pavel Zima (Seznam.cz), Michal Illich, který buduje elektrický oktoplán, slovenský vizionář Štefan Klein, jenž vyvíjí už druhé létající auto, nebo kyberbezpečnostní expert Michal Špaček. Vstupenky na akci jsou právě v prodeji na portálu GoOut.

Branson založil Virgin Galactic před 15 lety. V posledních letech se z dobývání vesmíru stala oblíbená miliardářská zábava.

Nejvýraznějšími postavami v ní jsou zakladatel Amazonu Jeff Bezos se svou společností Blue Origin a Elon Musk se SpaceX. Branson, velký fanoušek Star Wars, nedávno pro CNN prohlásil, že věří, že Virgin Galactic bude v tomhle trojboji první, kdo dostane lidi do vesmíru.

Čtěte také: I Česko může být smart. Malý, ale šikovný Singapur nám ukazuje cestu

Mezi budoucími vesmírnými turisty, kteří si zaplatili za cestu 110 kilometrů nad zemský povrch, je také necelá desítka Čechů a Slováků. Patří k nim i spoluzakladatel skupiny J&T Patrik Tkáč nebo slovenský podnikatel Karol Ruman, spolumajitel Luka & Bramer Group, ostatní československá jména zůstávají skryta.

Branson tvrdí, že jen výlet na kraj vesmíru bude pro turisty transcendentním zážitkem, i když má celá cesta trvat jen 90 minut.

Před čtyřmi lety se při testovacím letu Virgin Galactic raketoplán rozpadl a zřítil se do Mohavské pouště v Kalifornii. Jeden z pilotů havárii nepřežil. Po neštěstí se celý projekt zastavil a začalo se s testováním nanovo.

Attenborough ujišťuje, že se inženýři i piloti z neštěstí poučili a poznatky získané při vyšetřování havárie promítli do provozu i vývoje technologií.

„Znovu a znovu testujeme a dáváme si načas, abychom dobře rozuměli veškerému riziku a dokázali s ním pracovat tak, že můžeme nabídnout opravdu bezpečnou službu pro naše zákazníky,“ dodává Attenborough, bývalý investiční manažer v londýnské společnosti Gartmore.

Virgin Galactic už prvního pasažéra na své testovací lety vzal. Jmenuje se Annie a je to figurína. „Pomáhá nám pochopit, jak se v různých fázích letu vyvíjí prostředí v kabině, abychom pak mohli nabídnout našim živým cestujícím co nejpohodlnější zážitek,“ vysvětluje Attenborough. „Aktivně podporujeme roli žen ve vesmírném průmyslu, proto jsme se rozhodli, že první ‚pasažér‘ bude ‚pasažérka‘.“

Čtěte také: Ze SpaceX do Brna. Český veterán Silicon Valley posiluje vedení Kiwi.com

Genderová vyváženost je součástí demokratizace cest do vesmíru, o které Attenborough rád mluví.

„Časy se mění. Velký pokrok už je jen to, že veřejnost vidí budoucnost vesmírných cest v privátních rukou. Ještě donedávna všichni spoléhali na vlády pár zemí,“ tvrdí. „To, co děláme, je velmi náročné a bezprecedentní na mnoha úrovních. Je načase začít demokratizovat přístup do vesmíru a tím zásadně změnit vztah k naší planetě. Je to výzva, která stojí za to.“