skip to main content

Vesmírná odysea Elona Muska, Jeffa Bezose a Richarda Bransona

Pravděpodobnost dalšího vydávání akcií či dluhopisů téměř hraničí s jistotou. Virgin Galactic se však chystá na komerční prodej letenek v ceně kolem 200 až 250 tisíc dolarů, v raketě bude 6 míst. Start komerčních letů by snad mohl být v roce 2022, ale vězme, že dle dřívějších prohlášení k němu mělo už dávno dojít. Branson se nechal slyšet, že doufal v zahájení vesmírné turistiky ještě v první dekádě tohoto století. Přibližně 600 klientů si prozatím udělalo nezávaznou rezervaci.

Jak velký je celkový možný každoroční trh? A jaký může být jeho objem v roce 2030? To jsou zásadní otázky, na jejichž odpovědi si musíme počkat. Konsensus trhu dle agentury Bloomberg počítá s náběhem 50 milionů dolarů tržeb příští rok, v roce 2024 se očekává 400 milionů dolarů (při ceně letenky 200 tisíc dolarů by to znamenalo 2 000 platících zákazníků).

Výhledy pro rok 2030 hovoří o tržbách 2,9 miliardy dolarů z vesmírné turistiky, ovšem pro celý trh. Mezi cílové zákazníky je možné počítat i astronauty s potřebou výcviku, možná i firemní klienty či testování rozličných produktů. 

Reklama

Vesmírný fond

Ark Invest pod taktovkou Cathie Wood nedávno otevřel nový ETF fond s názvem Space Exploration and Innovation. Ve fondu je 39 firem. Virgin Galactic je absolutní povinnost v každém fondu s vesmírnou tématikou, i když Cathie Wood akcie nedávno hodně prodávala. Vedle něj má své místo i Boeing a Lockheed Martin. Je v něm však i spousta jmen na první pohled nesouvisejících s děním nad našimi hlavami, myslím tím konkrétně Netflix, jehož vesmírnou přítomnost je třeba vysvětlit.

Dobývání vesmíru totiž nemusí probíhat pouze raketami, ale děje se tak i mnohem srozumitelnější formou. Nad našimi hlavami poletuje čím dál větší množství satelitů, které lidstvu pomáhají s přenosem satelitního internetového signálu. Potom se i Netflix kvalifikuje do vesmíru, neboť jeho signál je v některých oblastech přenášen satelity. Ještě podivněji působí Deere, ale jen na první pohled. Firma s logem běžícího jelena spolupracuje s NASA na navigaci autonomních traktorů a používá drony na zefektivňování zemědělství. 

Satelity

Satelitní téma je mnohem přirozenější a lidskému chápání bližší. V posledních letech se totiž rozjela snaha o co největší možné pokrytí Země satelitním signálem s cílem dostat kapacitní internet do všech koutů planety. To je totiž ten hlavní vesmírný závod. 

A zde opět narážíme na staré známé v čele s Elonem Muskem. Jeho SpaceX od roku 2019 buduje soustavu satelitů neboli konstelaci Starlink. Ta zajistí internet v doposud nepokrytých regionech. Projekt má více fází, v první jde o pokrytí obydlených oblastí, v druhé o polární regiony.

Reklama

Další a další satelity vynáší vzhůru z floridského mysu Canaveral jeho raketa Falcon 9, zatím letěla zhruba třicetkrát a na nízkou oběžnou dráhu umístila více než 1 800 družic. Jde však jen o začátek, celkem se počítá až s 12 tisíci družicemi do roku 2027, což by mělo přijít na 10 miliard dolarů.

Vyvstává zde tedy otázka, jak by celosvětová možnost připojení od Elona ovlivnila konkurenční prostředí pozemských poskytovatelů, kteří by v souboji s nadpozemským Muskem museli vyvinout větší úsilí o upoutání pozornosti potenciálních zákazníků. Satelitní byznys by totiž mohl pěkně fungovat a generovat pravidelné cash flow. 

Platí, že není satelit jako satelit. Ty od Starlinku jsou takzvaně nízko umístěné, tedy zhruba 550 km nad zemským povrchem. Další kategorií jsou tzv. vzdálené satelity, například od firmy Viasat, která umístila všehovšudy 4 satelity do vzdálenosti 36 tisíc kilometrů. Srovnejte tato čísla se vzdáleností, kam budou létat vesmírní turisté. 

Na vlastní konstelaci pracuje i Richard Branson. Virgin Orbit posílá satelity také na nízkou oběžnou dráhu a firma aktuálně uvažuje o vstupu na burzu prostřednictvím schránky SPAC, mluví se o valuaci 3 miliard dolarů. Virgin Orbit momentálně z 80 % vlastní Virgin Group a 20% podíl drží suverénní fond Abu Dhabi Investment. 

Kdo zaujme mezi Redditory? Bude vesmírná ekonomika patřit do investičního vesmíru? 

Mezi další vesmírná jména patří firmy jako Rocket Lab či Astra (vynášení satelitů) anebo Axiom Space (pobyt na ISS). Lze předpokládat, že počet veřejných firem z odvětví se bude rozšiřovat. Doba přeje inovacím a burza nadvakrát oceňuje chytlavé příběhy.

Lety do kosmu a byznys na ně navázaný mají vysokou šanci zaujmout jedince na Redditu a rozšířit řady „meme“ akcií. Pátral jsem po trefném českém ekvivalentu a bohužel jsem na vhodnou variantu nepřišel. Čtenáři těchto řádků určitě sami vědí, že jde na jedné straně o ty „nejvíce cool akcie“, na straně druhé jsou to hedge fondy často shortované akcie. A vesmírný závod je natolik silné téma, že si své fanoušky vždy bezesporu najde.

My, fundamentálně založení investoři, budeme téma ještě nějakou dobu pozorně sledovat, počítat rezervace odvážných boháčů a sledovat budování satelitních konstelací. Nad celým byznys modelem se vznáší riziko fatální havárie výrazné celebrity, která by odvětví opět na mnoho let mohla zpomalit a nejednu firmu přivést ke krachu.

Sázky jsou opravdu vysoké. 

Předchozí stránka

Reklama
Reklama