Nejen české města, ale i venkov se snaží jít vstříc novým technologiím a usnadnit tak život občanů ve své obci. I když se mnoho z nich točí kolem chytrého osvětlení či fotovoltaiky, existují příklady míst, kde se odvážili jít i do sofistikovanějších technologií, dotýkajících se elektromobility nebo udržitelné cirkulární ekonomiky.

Forbes ve spolupráci s platformou Obec 2030, která venkovské technologické pionýry sdružuje a snaží se je obecně motivovat k tomu „stát se chytřejšími“, vybral nejzářnější příklady vesnic, od kterých se mohou inspirovat i velká města.

Kněžice

Když o ní budeme mluvit jako energetické perle střední Evropy, není to nadsázka. Vesnice nedaleko Pardubic se stala první energeticky soběstačnou obcí v Česku.

Do vesnice s 550 obyvateli se jezdí exkurze z celého světa dívat, jak může efektivní energetická soběstačnost vypadat v praxi. Zdejší bioplynová stanice ušetří přírodě ročně jedenáct tun emisí skleníkových plynů a teplem zásobuje většinu domácností v obci. Zároveň vyrobí ekvivalent jejich spotřeby elektrické energie. 

Křižánky 

Obec v okrese Žďár nad Sázavou, kterou rozděluje řeka Svratka na českou a moravskou část, už léta inspiruje okolní vesnice nejen z pohledu rozvoje komunit.

Před několika lety tu například vyvinuli aplikaci v podobě audio průvodce, kterým se snaží zachytit a nalákat turisty na okolní zajímavosti. Pro občany pak zastupitelé vystavěli venkovní hřiště, které po setmění osvětluje samonabíjecí solární lampa. Díky čidlu rozpozná, zda někdo ve venkovní posilovně cvičí, a pokud ano, rozsvítí se na plný výkon.

Foto Obec 2030

Slavičín 

Obec ve Zlínském kraji nedaleko hranic se Slovenskem letos získala tři miliony korun na svou rozvojovou strategii. Vesnice se starostou Tomášem Chmelou v čele se chce přiblížit občanům například chytrou aplikací Moje město v mobilu nebo elektronickou úřední deskou. Všechny své rozvojové kroky diskutuje s odborníky z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Nyní například buduje vlastní dobíječku elektrokol, a to čistě prostřednictvím lokálního dodavatele, kterým se stala tamní firma TVD – technická výroba.

Dolní Břežany

Obec na Praze-západ se novým technologiím věnuje kontinuálně již několik let a je známá nejen laserovým centrem, které tu sídlí. Dále zde kromě jiného byly instalovány chytré lampy, které dokážou nahlásit třeba i opilce rušící noční klid.

To ale není vše. Obec využívá aplikaci „Virtuální archeologie“, která je unikátním průvodcem po archeologicky zajímavých lokalitách na jejím území. Jiná aplikace pak usnadňuje život v Dolních Břežanech jednoduchou platbou za svoz odpadu.

Rybí

Obec v Moravskoslezském kraji provozuje největší soustavu domácích čistíren odpadních vod v ČR, celkem jich je na 400. Náklady jsou oproti klasické čistírně třetinové. Výhodou je, že obec nemusí řešit výkupy pozemků.

Domácí čistírny jsou na pozemcích majitelů, po dobu deseti let je bude obec provozovat za stočné. Posléze přejdou do plného majetku občanů, nebo se jejich provozování prodlouží za podobných podmínek. Přečištěnou vodu využívají místní k zalévání zahrad.

Foto Obec Rybí

Hostětín

Jeden z pionýrů, kteří se v naší zemi vydali cestou energetické soběstačnosti a environmentální udržitelnosti. V malé vísce pod Bílými Karpaty vyrábějí elektrickou energii ze slunce a rovnou se využívá třeba pro místní moštárnu. Na teplo z dřevní štěpky jsou napojeny čtyři z pěti domácností.

To ale není vše. Odpadní vody čistí v kořenové čistírně pomocí obyčejného rákosu. A mimochodem tu mají i veřejnou toaletu, která odpad rovnou kompostuje.

Patokryje

Obec nedaleko Mostu vykročila vstříc komplexní digitalizaci. Pro svých zhruba 500 obyvatel zavedla SMS infokanál využívaný čtvrtinou obyvatel, kteří tak mají aktuální informace přímo od starosty.

To byl ale samozřejmě jen začátek. Na obecním úřadě zavedli terminál, skrze který mohou občané jednoduše a rychle platit obecní poplatky, a hlavně zde spustili obecní e-shop, který má dvě funkce: jednak se přes něj dají platit všechny poplatky včetně pronájmu nemovitostí, ale ukrývá i plánovaný rezervační systém.

Rezervační systém v obci Patokryje

„V brzké době dokončíme výstavbu multifunkčního hřiště a s jeho otevřením spustíme zároveň elektronický rezervační systém, který se právě dokončuje,“ popsal plány starosta Řehák pro platformu Obec 2030.

Každý občan obdrží od obce zdarma čip, který jej na multifunkční hřiště pustí. V rezervačním systému si pak kdykoliv může zamluvit „svůj“ čas.