Pozemšťane, co je lepší – zaplatit za napájecí kabel pro iPhone 590 korun, nebo 229 korun?
V prvním případě jde o originální příslušenství od Applu, v tom druhém o vlastní značku Alzy nazvanou AlzaPower. Pokud se rozhodnete, že komoditní produkt, jakým je nabíjecí kabel, nepotřebujete značkový, ušetříte peníze. A Alza si přitom sáhne na větší marži.
Největší český e-shop, jehož tržby se loni přehouply přes rekordních 25 miliard korun, začal vlastní značku elektroniky rozvíjet na podzim loňského roku. AlzaPower v současnou chvíli představuje přes 170 položek spotřební elektroniky a je k dostání v rámci všech trhů, kde Alza působí.
Podle informací Forbesu prodal e-shop se zeleným mužíčkem jen během letošního roku více než 120 tisíc kusů výrobků vlastní značky a utržil za ně desítky milionů korun. Jejich výhody? Privátní značky nabízejí obchodníkům dramaticky vyšší marže a zároveň jim dávají kontrolu nad celým dodavatelským řetězcem. Prvotním spouštěčem ale podle vedení Alzy nebylo hledání nového zdroje příjmů, nýbrž ambice najít kvalitnější dodavatele.
„Začali jsme si všímat nekvalitních produktů, které nám dodavatelé posílali. Mnohdy to byla jen přebarvená Čína, ani si nedělali hlavu s nějakým vlastním brandingem,“ říká místopředseda představenstva Tomáš Havryluk.
V Alze tak zřídili speciální tým, který se takzvaným china sourcingem začal zabývat a do Číny osobně jezdit. „Můžete tam koupit buď naprosto laciný šunt, nebo kvalitní produkt za dobrou cenu, přičemž od počítače z Prahy se vám povede spíše to první,“ tvrdí Havryluk.
Prvním krokem bylo najít vhodné výrobce, pak se začaly vést rozsáhlé debaty o samotné značce: má se její název odvíjet od Alzy, nebo vymyslíme nový brand od nuly? V pražských Holešovicích se nakonec rozhodli udělali test, kdy totožný kabel zalistovali jak pod smyšlenou značkou, tak pod značkou AlzaPower. „Ve druhém případě kabel zaznamenal mnohem více objednávek, což nás přesvědčilo vydat se tímto směrem,“ říká marketingový šéf Alzy Jan Sadílek.
Kouzlo privátních značek nicméně není v rámci retailu žádnou novinkou. V klasických kamenných supermarketech se etablovaly už v minulém století a například německý řetězec Lidl na nich vyrostl. Do prostředí e-commerce plně prorůstají postupně a trend, jak už to bývá, trefně ukazuje Amazon.
Internetový gigant začal pod značkou AmazonBasics prodávat drobnou elektroniku už v roce 2009. Z původních baterií a kabelů jsou dnes tisíce produktů pod desítkami vlastních značek. Na e-shopu Jeffa Bezose dostanete vše – od dostupných obleků přes doplňky stravy až k nábytku. Privátní značky Amazonu loni utržily přes sedm miliard dolarů a odhaduje se, že do roku 2022 se toto číslo má více než ztrojnásobit.
A podobně jako americký kolos ani Alza se u spotřební elektroniky nezastavuje. Na konci letošního června přišla se značkou AlzaEco, pod kterou prodává ekologickou drogerii. „Oproti velkým spotřebitelským firmám máme v segmentu drogerie naprosto zanedbatelné marketingové náklady, nemusíme investovat do plošné reklamy. Náš vlastní ekologický prášek tak prodáváme za ještě nižší cenu, než mají ty klasické nešetrné,“ míní Sadílek. Dodává, že na vlastním bioproduktu Alza vydělává více.
Strategii by měly v dohledné době doplnit také bezobalové dávkovače ekologické drogerie v prodejnách. Ty budou fungovat na samoobslužném principu, bude tedy stačit přijít s vlastní nádobou a potřebný produkt si nadávkovat.
„Pořád jsme samozřejmě byznysově orientovanou firmou, ale na ekologické trendy sázíme. Věřím, že jsme našli win-win řešení,“ komentuje udržitelné snahy Havryluk. V plánu má prý hned několik dalších segmentů vlastních značek, které zahrnují hobby, zahradní nábytek nebo třeba dětské hračky.