Představte si, jaká je hodnota všech kryptoměn. Ani to vám dnes nebude stačit, abyste dosáhli na tržní kapitalizaci společnosti Nvidia.

Nejznámější výrobce grafických čipů a šestá největší veřejně obchodovaná firma světa přeskočila krypto po oznámení výsledků za druhé čtvrtletí. Co to vypovídá nejen o Nvidii?

Její tržby z datových center, tedy ze sektoru, kde se na výsledcích odráží investiční mánie okolo umělé inteligence, se meziročně více než zdvojnásobily. A skupinový zisk před zdaněním a odečtením úroků se za posledních šest měsíců téměř ztrojnásobil na 9,6 miliardy dolarů.

Ani společnost Cisco v dobách největší slávy – tedy v dobách dot com bubliny – nevykazovala taková čísla. Přesto to tenkrát moc dobře nedopadlo. Co nám dnešní kapitalizace Nvidie ve výši 1,18 bilionu dolarů říká o krypto trhu, který se naopak v srpnu smrskl někam k bilionu dolarů?

Akcie společnsoti CISCO | Zdroj: Google Finance

Nvidia připisuje úspěch prudce rostoucí poptávce po grafických procesorech (GPU) pro modely umělé i generativní umělé inteligence. Růst hodnoty akcií na nová historická maxima nad pěti sty dolary je všeobecně přikládán mimořádným finančním výsledkům z minulého týdne.

Firma během nich vykázala za druhé čtvrtletí čistý zisk 6,2 miliardy dolarů při tržbách 13,5 miliardy. Tržby oproti předchozímu kvartálu vzrostly o osmdesát osm procent.

Akcie společnsoti Nvidia | Zdroj: Trading View

Akcionáři si ale zjevně uvědomují, že nic neroste do nebe – z extrémních maxim se akcie rychle propadly a nyní se obchodují asi o třicet dolarů níž.

V kontrastu s tím zůstávají revidované prognózy zisků, podle nichž by si v roce 2024 mohli akcionáři připsat zhruba pětadvacetinásobek. Nastává nepříjemná otázka, kdo koupí všechny ty čipy? Pokud bychom uvěřili analytikovi Danu Ivesovi, který prohlásil, že přílivová vlna výdajů do umělé inteligence ještě pořádně neodstartovala, pak by se o tom dalo uvažovat. A pokud ne?

Forbes Next Big Thing 2023

Více než zdvojnásobení oproti stejnému období loňského roku zanechalo s otevřenou pusou prakticky kohokoli, většinu analytiků nevyjímaje. Momentálně se však příliš nezdá, že by šlo současná čísla ještě výrazně vylepšit.

Nebo možná jinak – šance jsou zde nastaveny silně proti přehnaným technooptimistům.

A jak je to s tím krypto trhem, se kterým byly obchodní úspěchy Nvidie velmi dlouho provázány? Ten se momentálně nachází na rozcestí a prožívá menší krizi identity. Jedno o něm ale můžeme říci téměř s jistotou: do bubliny má dnes daleko a přehnaná očekávání bychom v jeho případě museli hledat lupou.

Celková kapitalizace krypto trhu Zdroj: Trading View

Ani teď, když ze sebe Nvidia definitivně setřásla dědictví trhu s těžbou kryptoaktiv, na ní něco z něj stále ulpívá. Kam se podíváme, tam vidíme prognózy příjmů s nízkým rozptylem, které nebezpečně asociují právě pandemický krypto boom z let 2019 až 2021.

Pokud zalistujeme čtvrtletními výsledky společnosti trochu více do historie, ideálně ještě před předchozí retailovou krypto horečku roku 2017, nalezneme mezi tržbami za jednotlivé čtvrtletí výrazně větší volatilitu.

Forbes Digital Premium