skip to main content
Forbes Woman

Vévodkyně a rodičovství: Pečujte i o své psychické zdraví, nejen o děti, vzkázala Kate rodičům

Bylo to docela vzácné a velmi osobní svědectví toho, jak civilně a vlastně obyčejně se snaží budoucí britský následník trůnu a jeho manželka vychovávat svoje děti. A jak upřímně se snaží oslovit veřejnost. Vévodkyně Catherine, všeobecně oblíbená Kate, to video natočila během svého pravidelného dopoledního joggingu v hrabství Norfolk, kde rodina s třemi malými dětmi tráví další z nekonečné řady karantén a lockdownů, které stejně jako Británii trápí celý svět. 

V zimní čepici s bambulí, neupravenými vlasy, sportovní bundě a téměř bez make-upu oslovila vévodkyně Kate uprostřed louky rodiče celého světa. 

A její poselství, určené k příležitosti týdne mentálního zdraví dětí, bylo jasné. „Pečujte o duševní zdraví svých potomků, ale pečujte i o to svoje, jen tak se totiž dokážete o své děti dobře postarat. Promluvte si o svých pocitech se svými blízkými, ať v tom nejste sami,“ vzkázala vévodkyně rodičům celého světa:

„While this is Children’s Mental Health Week there has never been a more important time to talk about parental wellbeing and mental health too. Last year you told me just how important this was, that many of us find it hard to prioritise. This is a hugely challenging time for us all so please look after yourself too. Find those ways in which to share your thoughts and your feelings or find someone to talk to because we really do need to be the very best versions of ourselves for the children in our care,“ vzkazuje doslova vévodkyně Kate v krátké videonahrávce. 

Předplatné Forbesu
Forbes Woman 2021
Speciální vydání

Žena, která se jednou se svým manželem stane hlavou Spojeného království, sympaticky a neokázale upozornila na věc, která se v poslední době ve společenském diskurzu poněkud zanedbává. Pro rodiče celého světa je pokračující pandemický lockdown stále náročnější. A odráží se to na jejich psychice často víc, než jsou si ochotni přiznat. 

Právě toto téma nyní vévodkyně z Cambridge otevřela. 

Dlouhodobě zavřené školy a nelepšící se pandemická situace totiž před časem znovu donutily i tuto dvojici, prince Williama a jeho ženu, aby se asistence u distanční výuky obou svých starších dětí George a Charlotty a péče o nejmladšího, zanedlouho tříletého synka Louise, opět ujali zcela sami. „A není to věru nic snadného,“ přiznala později Kate v jednom z videokonferenčních hovorů, tentokrát se zástupci jedné z britských asociací učitelů základních škol, s nimiž nedávno diskutovala právě problematiku distanční výuky a nutnou vzájemnou podporu mezi rodiči, dětmi a jejich učiteli.

S vybranými rodiči zase při jiné příležitosti rozebírala přednosti a nevýhody současného lockdownu. A protože koronavirová pandemie přiměla členy královské rodiny stále častěji používat nejrůznější digitální platformy ke svým výstupům, jsou jejich doposud spíš soukromé rozhovory s členy nejrůznějších nadací a britských organizací nově veřejnější, než byly kdy předtím. 

Prostým sledováním sociálních sítí Kensingtonského paláce, například oficiálního twitterového účtu, tak může každý poznat, čím se William a Catherine zabývají, jakým způsobem vystupují při oficiálních i polooficiálních příležitostech, na jaká témata mluví s lidmi, s nimiž se setkávají, a jaké věci je nejvíc zajímají. V případě Kate je zřejmé, že současná pandemie, trvající už téměř rok, ještě více prohloubila její intenzivní zájem o vzdělávání nejmladších dětí, péči o jejich fyzický i psychický stav a také o nejrůznější výzvy, které rodičovství přináší, pokud většina péče i o školou povinné děti přejde pouze na rodiče. 

Reklama

„Vyčerpávající,“ napsala například překvapivě upřímně vévodkyně v jiné své veřejné online diskusi, tentokrát při jednom z anketních dotazů, jaké adjektivum nejlépe vystihuje současný stav a restriktivní opatření ve vztahu k rodičovství. 

To slovo sedí a mnozí s ním souzní. Není divu. Zažívají to denně mnozí z nás na celé planetě, jsme-li rodiče školou povinných dětí.  Kombinace nedobrovolného homeschoolingu, výkonu vlastní práce ať už z homeofficu, nebo příležitostně z kanceláře či jiného pracoviště, dennodenního domácího vaření, omezených příležitostí běžného vyžití pro děti a jejich rostoucí frustrace z toho, že nevidí své kamarády, neúčastní se svých kroužků ani dalších volnočasových aktivit, je obrovskou výzvou pro rodiče celého světa. Jako by starosti související s pandemií jako takovou, omezení možnosti svobodného podnikání nebo prostě výkonu své profese, s tím související stále častější finanční obtíže a globální společenská a ekonomická krize k propadům nálady nestačily. 

Je to těžké pro všechny, čas od času každého z nás přepadnou pocity bezmoci a melancholie.

„Jsme v tom s vámi,“ naznačují teď sympaticky muž, který se po svém otci jednou stane britským králem, a jeho manželka. Není to jen fráze. Je všeobecně známo, že zejména na svém venkovském sídle Anmer Hall se Kate a William starají o domácnost i děti prakticky zcela sami, bez pomoci dalšího personálu. Vévodkyně denně vaří, princ jezdí často i s dětmi autem na nákup, jsou viděni při procházkách po okolí. 

„Je to těžké pro všechny, čas od času každého z nás přepadnou pocity bezmoci a melancholie,“ svěřila se vévodkyně Kate v dalším z videokonferenčních hovorů. A přidala i veselou historku, třeba o vzpouře nejstaršího, zanedlouho osmiletého syna a brzy šestileté dcery, jimž se v tomto lockdownu musela stát i domácí kadeřnicí. „V očích dětí se zračila hrůza, když se ukázalo, že se je opravdu chystám sama ostříhat,“ uvedla vévodkyně Kate.

Péči o vlastní psychické zdraví přitom vévodkyně Kate dle svých slov považuje za to nejdůležitější a nejlepší, co pro své děti může udělat. I proto se snaží pravidelně věnovat oblíbenému pohybu, dodržuje s manželem dohodu, podle níž má i v lockdownu každý čas i sám pro sebe, zatímco o trojici dětí, které letos oslaví třetí, šesté a osmé narozeniny, se stará ten druhý z manželů. 

Vévodkyně Kate se například ve volném čase ráda věnuje fotografii, kterou i studovala – a i podle odborníků má pro fotografování velký talent. William své děti rád bere na dlouhé procházky, aby si manželka mohla mezitím doma vydechnout. A jindy zas vyrážejí ven všichni společně. Nedávno je na takovém výletě doprovodil dokonce i jeho otec, příští král Charles, princ z Walesu, který trávil čas na nedalekém panství Sandringham.

Podle vyjádření prince Williama se s dětmi věnovali třeba poznávání volně žijících ptáků, dalekohledem sledovali káňata, poštolky, bažanty i křepelky v oranici. Děti se zablátily od hlavy až k patě, ale vrátily se prý domů zcela šťastné a odpočaté, jak se princ svěřil okruhu dalších rodičů při další z řady podobných videokonferencí. Tak soukromý vhled do života i rodičovství členů královské rodiny jako během lockdownu veřejnost ještě nikdy v minulosti nedostala. Rodičovský přístup vévody a vévodkyně z Cambridge nakonec může být dobrým vzorem pro všechny.