Začnete vynikající kávou, připomenete si bohatou historii, dáte si skvělý oběd, sednete na kolo a případně den zakončíte golfem. Ne, tohle není program pro zahraniční dovolenkovou destinaci. Tak vypadají ideální dny na Ostravsku.
Podnikání zahájili tou nejklasičtější cestou: nebyli spokojení s tím, co nabízeli ostatní, tak se do toho pustili sami. Dnes mají Pája a Paťo Bauerovi, táta a syn z Řeznictví U Bobra, vyhlášený podnik v Raškovicích, který znají gourmeti z širokého okolí, dodávají ostatně mimo jiné do olomouckého Entreé Přemka Forejta.
Jejich postup? Maso a koření. Toť vše. „Bo víc není potřeba,“ dodávají v regionálním nářečí.
A to dnes platí už na celou destinaci Severní Moravy. Můžete tu strávit odpoledne, den, týden i delší dobu. Bo víc není potřeba: klišé o místech potažených mourem odvál čas, Ostravu i další města doslova očistil a prozářil barvami, ať už je řeč o gastronomii, umění, nebo o sportu.
„Dojíždím sem od roku 2013 a vidím, jak obrovská změna zde probíhá. Mění se skladba obyvatel v centru, vrací se sem život. Ukazuje se, že to tu má budoucnost,“ líčil pro Forbes Marek Pokorný, šéf ostravské Galerie Plato, jež je sama dobrým symbolem změn, neboť vznikla v nehostinné budově někdejších městských jatek.
I ona rozhodně náleží na seznam tipů. A návštěvníci to oceňují: severovýchodní kout republiky zažil ve druhém a třetím kvartálu loňského roku rekordní počty turistů, dokonce se blíží číslům před pandemií.
„Při tvorbě strategie na dalších pět let jsem se shodli na hlavních tématech, kolem kterých se vše bude točit,“ říká Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism. „Nezpochybnitelně to bude nadále industriál. Velkým tématem jsou Jeseníky, Beskydy a sport, kam řadíme i golf a cykloturistiku. Dále jsou to eventy a akce, chceme ale vyzvednout i gastro.“
A tady jsou konkrétní lákadla.
Objevuj!
Dolní Vítkovice, jistě. Jenže pozor, to není vrcholná atrakce, to je pouhý začátek. Pokud něco reprezentuje přístup Ostravy a celého regionu k turistice, která baví a zároveň pomáhá nahlédnout do srdce kraje, je to Technotrasa.
Unikátní projekt sám sebe prezentuje výstižně: „Zapojí všechny vaše smysly. Uslyšíte klokotání, řinčení, bouchání, hukot… Ucítíte vůni i zápach, horko i chlad. Uvidíte obdivuhodné i dechberoucí.“
Dalšími zastávkami na trase jsou Muzeum Tatry v Kopřivnici, pivovar Radegast, přehrada Slezská harta nebo prohlídka v automobilce Hyundai. Ale také palírna v Beskydech, vodní mlýn, štola, pozůstatky opevnění Československa… „Či úzkokolejka Osoblažska, která se prostřednictvím oprav nádraží stala pro návštěvníky hodně zajímavou,“ dodává Koudela.
Vše v jednom. Vždyť víte: Bo víc nepotřebujete.
Pojez!
Navštívit region a jíst jen ve Stodolní, to by byla začátečnická chyba. Proto ostatně vznikl projekt Pojez. Pojez v Ostravě, Pojez Jeseníky, Pojez na cestách… Jde o gastronomickou obdobu Technotrasy, o vyzdvihování lokálních perel. Letos nabídne hned tři Pojez festivaly: v květnu v Ostravě v Dolních Vítkovicích, v srpnu v Karlově Studánce a v září v Ostravici v Beskydech.
„Mám za to, že oblast gastroslužeb se v posledních letech v regionu dynamicky rozvíjí. Fungují u nás kvalitní restaurace i kavárny, farmy i výrobci lokálních produktů. Právě tyto služby a práci lidí, kteří stojí za nimi, chceme vyzdvihnout a prezentovat tak, abychom na kvalitní gastronomii nalákali co nejvíce turistů i místních. Lidé tak díky Pojezu zjistí, za kolika dobrými věcmi mohou vyrazit,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.
A co tedy pojíst? To je seznam delší než zastávky Technotrasy.
„Snažíme se lidem ukázat, že kromě hezkých festivalů, památek a zajímavé historie tady máme i super síť restaurací, kaváren, tržnic a pěstíren, kde se dobře najedí,“ říká Koudela.
Pršuty či famózní domácí klobásy z Řeznictví U Bobra si vezmete s sebou jako chutnou památku. Zahájit den lze v A Cafe vejcem Benedikt a výběrovou kávou. Ostravskou klasikou je La Petite Conversation, podnik Belgičana Davida Girtena, jehož boulets-frites (belgické masové koule s ručně škrábanými a nadvakrát smaženými hranolkami) nebo moelleux au chocolat dávno svým renomé přesáhly hranice města.
Foto Moravian-Silesian Tourism
Pro rychlejší variantu vyrazíte do vyhlášených food trucků Fully Belly (v Opavě) nebo za značkou Mutant Fastfood, která křižuje regionem. Pro luxusnější jídlo do restaurace Winestone v hotelu Mercure. A pro exotiku do Nha Cretcheau, kde kapverdský rodák Jamie Santos nabízí carpaccio z čerstvého tuňáka či rybí polévku Alá Tropical.
Všechny zapojené podniky najdete přímo na webu www.pojez.cz – z těch od Ostravy vzdálenějších byste neměli vynechat restauraci Kopřivná v Malé Morávce pod Pradědem či Kovárnu v Čeladné. Zvlášť když si tam předtím zahrajete golf.
Sportuj!
Pokud do sebe dostanete tolik potravy pro duši i pro tělo, sluší se to totiž vybalancovat aktivitou. A golf je další velmi symbolickou záležitostí. Hornický region? Kdepak, Ostravsko zelená a vidět to je i na greenech. Ale znovu platí, že zde tím nevytlačují tradici, naopak s ní fungují bok po boku, jak golfista se svým caddym: při odpalech proto můžete pozorovat nejen úpatí hor, ale třeba i rozhlednu z těžební věže.
„Za přispění podnikatelů, spolků a institucí vzniká moderní infrastruktura v zajímavých lokalitách,“ dodává Koudela.
Foto Moravian-Silesian Tourism
Lokální jedničkou mezi celkem šesti mistrovskými hřišti je Čeladná, zahrajete si však i přímo v Ostravě, v Kravařích nebo Hukvaldech. Pro ty, kdo se chtějí zpotit přece jen něco více, se pak nabízí turistika (nejen) v Beskydech a také vyžití pro cyklonadšence. Například v Geoparku Krajina břidlice či v Bike Parku Kopřivná.
I pro případ, že byste chtěli region začít objevovat jen po troškách, končíme typem na ubytování, například luxusním Penzionem Jurášek v Kunčicích pod Ondřejníkem nebo čeladenskou boutique variantou jménem Mezi plůtky.
Dřív nebo později se sem totiž na přespání stejně vrátíte. Bo víc než Moravskoslezský kraj nepotřebujete.