skip to main content

Videozávody. Apple a Disney utrácejí miliardy, aby dohnaly Netflix

2 minuty čtení

Americký byznysový týdeník Bloomberg Businessweek dal na svou předposlední obálku obrázky osmi vojenských helem. Na jedné bylo logo Applu, na další Netflix, pak Disney či HBO. A titulek článku? Streamovací válka bude pěkně krvavá.

Mluvit v souvislosti s hektickým děním na poli přehrávání videa o válce je samozřejmě nadnesené, ale že to bude byznysová řezničina, začíná být víc než zřejmé. Aktuálně třeba vyšlo najevo, že Apple, který svou službu TV+ představí na podzim, už nafoukl rozpočet na tvorbu původního obsahu z jedné na šest miliard dolarů.

Reklama

Výrobce iPhonů například vyhradil několik set milionů dolarů na přípravu pořadu The Morning Show, v němž budou vystupovat hvězdy jako Jennifer Aniston, Reese Witherspoon nebo Steve Carell. Rozpočet jednotlivých dílů údajně překoná dosavadního televizního rekordmana – finální sérii Her o trůny, kde každá epizoda vyšla na 15 milionů dolarů.

Apple podle neoficiálních zpráv plánuje, že jeho televizní služba bude zpočátku na zkoušku zdarma a pak bude stát do 10 dolarů měsíčně, to je podobný model, s nímž společnost rozjížděla hudební aplikaci Apple Music. Hned v úvodu by korporace řízená Timem Cookem měla TV+ nasadit ve stovce zemí, takže by mohlo dojít i na Česko.

Reklama

Naopak u Disney+, další velké streamovací služby, která odstartuje letos na podzim, si budou Češi a s nimi celá východní a střední Evropa muset počkat. V USA, Kanadě, Nizozemsku, Austrálii a na Novém Zélandu služba odstartuje v průběhu listopadu, západní Evropa naběhne do března příštího roku.

Východní Evropa podle prvních zpráv přijde na řadu po říjnu 2020, podobně jako Latinská Amerika a Oceánie. Disney+, kam konglomerát Disney přesune svůj mohutný archiv, má stát jen sedm dolarů měsíčně. Bude tam k vidění databáze marvelovek, Pixaru, Lucasfilmu, National Geographic a samozřejmě klasického Disneyho, přibude ovšem i videotéka studia 20th Century Fox, které Disney koupil. Budou tam k dispozici i kompletní Simpsonovi.

Jak Disney, tak Apple se snaží dohnat lídra trhu streamování, americkou službu Netflix, která je k dispozici i v Česku. Ta má po světě přes 150 milionů uživatelů a ročně na tvorbu nového, původního obsahu dává 15 miliard dolarů.

A to hodlá dělat i Disney, nejen Apple. Takže na Disney+ bude třeba originální seriál navazující na svět Hvězdných válek nebo televizní nadstavba k Avengerům.

Reklama
Reklama