skip to main content

Videozávody. Apple a Disney utrácejí miliardy, aby dohnaly Netflix

Americký byznysový týdeník Bloomberg Businessweek dal na svou předposlední obálku obrázky osmi vojenských helem. Na jedné bylo logo Applu, na další Netflix, pak Disney či HBO. A titulek článku? Streamovací válka bude pěkně krvavá.

Mluvit v souvislosti s hektickým děním na poli přehrávání videa o válce je samozřejmě nadnesené, ale že to bude byznysová řezničina, začíná být víc než zřejmé. Aktuálně třeba vyšlo najevo, že Apple, který svou službu TV+ představí na podzim, už nafoukl rozpočet na tvorbu původního obsahu z jedné na šest miliard dolarů.

Výrobce iPhonů například vyhradil několik set milionů dolarů na přípravu pořadu The Morning Show, v němž budou vystupovat hvězdy jako Jennifer Aniston, Reese Witherspoon nebo Steve Carell. Rozpočet jednotlivých dílů údajně překoná dosavadního televizního rekordmana – finální sérii Her o trůny, kde každá epizoda vyšla na 15 milionů dolarů.

Apple podle neoficiálních zpráv plánuje, že jeho televizní služba bude zpočátku na zkoušku zdarma a pak bude stát do 10 dolarů měsíčně, to je podobný model, s nímž společnost rozjížděla hudební aplikaci Apple Music. Hned v úvodu by korporace řízená Timem Cookem měla TV+ nasadit ve stovce zemí, takže by mohlo dojít i na Česko.

Reklama

Naopak u Disney+, další velké streamovací služby, která odstartuje letos na podzim, si budou Češi a s nimi celá východní a střední Evropa muset počkat. V USA, Kanadě, Nizozemsku, Austrálii a na Novém Zélandu služba odstartuje v průběhu listopadu, západní Evropa naběhne do března příštího roku.

Východní Evropa podle prvních zpráv přijde na řadu po říjnu 2020, podobně jako Latinská Amerika a Oceánie. Disney+, kam konglomerát Disney přesune svůj mohutný archiv, má stát jen sedm dolarů měsíčně. Bude tam k vidění databáze marvelovek, Pixaru, Lucasfilmu, National Geographic a samozřejmě klasického Disneyho, přibude ovšem i videotéka studia 20th Century Fox, které Disney koupil. Budou tam k dispozici i kompletní Simpsonovi.

Jak Disney, tak Apple se snaží dohnat lídra trhu streamování, americkou službu Netflix, která je k dispozici i v Česku. Ta má po světě přes 150 milionů uživatelů a ročně na tvorbu nového, původního obsahu dává 15 miliard dolarů.

A to hodlá dělat i Disney, nejen Apple. Takže na Disney+ bude třeba originální seriál navazující na svět Hvězdných válek nebo televizní nadstavba k Avengerům.