V herním průmyslu se za posledních 25 let neobjevilo mnoho významnějších jmen než Chris Avellone. Jako designér vdechl myšlenku proslulým titulům Fallout 2 či Planescape: Torment a jako scenárista stál za dalšími vysoce oceňovanými kousky Prey, Wasteland 2 či Divinity: Original Sin II. 

Uctívaný vývojář se však nyní stal mužem, od něhož se herní veřejnost distancuje. Čtyři ženy ho obvinily ze sexuálního obtěžování a firmy, s nimiž v poslední době spolupracoval, se jeho služeb rychle zřekly.

Nezůstalo však jen u něj. Ve středu nečekaně rezignoval Ashraf Ismail, kreativní ředitel očekávaného titulu Assassin’s Creed Valhalla od francouzského studia Ubisoft (na snímku). I na něj se v uplynulých dnech snesla nařčení z nevěry a lhaní o svém rodinném stavu. Další obvinění zvolna bublají na povrch.

Zdá se, že herní průmysl naplno zasáhla vlna #MeToo. Není to poprvé, co se podobné případy objevují. Na konci loňského léta čelil obviněním z obtěžování prominentní skladatel herní hudby Jeremy Soule a nezávislý vývojář Alec Holowka, autor úspěšného titulu Night in the Woods. 

Nynější série případů však rychle roste a běží paralelně s novou sérií obvinění v komunitě streamerů. A navíc se dotýká stěžejních osob herního průmyslu. Avellone od roku 2015 pracoval na volné noze a vývojářská studia se o něj rvala. Naposledy na sebe upozornil jako scenárista akční adventury Star Wars Jedi: Fallen Order, které se prodalo přes 10 milionů kopií.

Série Assassin’s Creed zase patří k nejúspěšnějším herním značkám současnosti. Celkem už v jejím rámci vyšlo 11 titulů a prodalo se jich dohromady přes 140 milionů. Ashraf Ismail u ní začal působit jako kreativní ředitel při vývoji čtvrtého dílu a byl považován za muže, který jí dal po rozpačitě přijaté trojce nový dech. Nyní však podobně jako Avellone upadl v nemilost.

Assassin’s Creed Valhalla | Foto Ubisoft

Avellone konkrétně podle výpovědí žen zneužíval svého postavení a obtěžoval ženy, které se snažily udělat kariéru v herním průmyslu. Dvě z nich uvedly, že jim kupoval drinky a následně dělal nevyžádané sexuální návrhy, jinou údajně osahával v nočním klubu. Jacqui Collins, která pracuje jako PR ve firmě Riot Games, zase zveřejnila neslušné zprávy od Avellona.

Důsledky přišly vzápětí. S designérem rychle rozvázalo spolupráci polské studio Techland, pro něž pracoval na survival akční hře Dying Light 2. Stejně se zachovali Španělé z Gato Studia s chystanou hrou The Waylanders, rázný byl i krok švédské společnosti Paradox Interactive, pod jejímiž křídly vzniká hra na hrdiny Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2. Nejenže už pro ni Avellone nepracuje, ale dokonce se přepisují části hry, kterou měl na svědomí.

Ismail, který nyní pracoval na vikinském pokračování Assassin’s Creed s podtitulem Valhalla, zase rezignoval po obvinění od streamerky Dani Porter, která o něm na Twitteru napsala: „Tato osoba je ženatá. Když s vámi začne vztah, mějte to na vědomí.“ Podle dalších tweetů se ho ptala, proč nosí prstýnek, který vypadá jako snubní, na což on odvětil, že to je jen trik na uspokojení konzervativních rodičů. „Nechtěla jsem, aby si další ženy musely procházet tím samým,“ uvedla.

S podobnými zkušenostmi (a není jisté, jestli i ty se pojí s Ismailem) se ozvaly i zaměstnankyně Ubisoftu a firma už uvedla, že další obvinění prověřuje. Podezření na sexuální obtěžování řeší i v americké společnosti Insomniac Games, zodpovědné třeba za hry se Spider-Manem či sérii Ratchet & Clank. A zdaleka to u ní nemusí skončit.