Chystáte se na cestu a plánujete zastavit u McDonald’s? Zkuste si na chvíli představit tohle: Před nasednutím do auta naťukáte do mobilu svoji objednávku. Pak přijedete do restaurace, váš chytrý telefon vyšle zprávu do kuchyně a vy si rovnou sednete ke stolu. Ten se díky schovanému čipu promění na závodní dráhu a vaše dítko si může na dvě tři minuty zajezdit autíčkem. Pak už obsluha (tohle je důležitý článek, úsměv nesmí z řetězce vypadnout) přinese jídlo. Jen co dojíte, pípne vám v mobilu doporučení: dejte si dezert.

Takhle nějak by to mohlo v americkém fastfoodu vypadat do pěti let. McDonald’s si hraje a vymýšlí, jak být nový, moderní. Zkrátka, jak znovu nalákat mladé lidi, kteří odcházejí ke konkurenci. Něco z toho už testuje v ostrém provozu.

Třeba zábavný stůl pro děti Happy Table mají už druhým rokem v Singapuru.

McDonald’s klesají v posledních dvou letech tržby, hlavně na klíčovém americkém trhu. Loňský čistý zisk spadl meziročně o 15 procent na 4,76 miliardy dolarů a akcie se po letech strmého růstu jen líně převalují pod hranicí sto dolarů. Don Thompson musel proto předčasně odejít z čela společnosti a McDonald’s teď vymýšlí, jak se vrátit zpět na výsluní.

Firma je pod silným tlakem konkurence. Z jedné strany ji válcuje klasický fastfood Burger King, z druhé zase modernější řetězce jako Chipotle Mexican Grill nebo Shake Shack, které sázejí na kvalitu a osobní přístup. Takže i McDonald’s si teď bude muset vybrat, kam se přikloní. Jestli zpátky ke kořenům a jednoduchým menu nebo vpřed zlepšením služeb a vyšperkováním nabídky. Zatím to hraje na obě strany a zkouší to i ono. Někde nabízí jednodušší výběr, jinde připravuje jídlo na míru nebo zavádí interaktivní objednávkové panely a obsluhu u stolu.

mcd done

McDonald’s je jedním z nejúspějšnějších příběhů amerického kapitalizmu a byla by škoda o něj přijít. Na začátku to byla jedna prodejna, teď má po světě přes 30 tisíc obchodů. V dohledné době se uvidí, jestli ozdravná kúra zabere a jemu se povede zas popadnout dech.


Čtěte taky: 

Příběh Raye Kroce: Jak český emigrant před 60 lety založil McDonald’s