Zářím začíná nejnabitějších několik měsíců v pražském kulturním kalendáři. Po okurkové sezoně se na vás během podzimu sesype takové množství festivalů a eventů, že zbabělejší z nás často na víkend raději utečou do lesa nebo na chalupu. Pro ty odvážnější, kteří se ale rozhodnou strávit víkend v Praze, tu máme pár tipů:

Strike a pose!

Po mnoha letech trapných pokusů o autentický pražský týden módy se před několika lety ujal kreativní části pražského Fashion Weeku bývalý módní ředitel Simple Concept Store Lukáš Loskot, a místní týden módy začal konečně dostávat důstojnější kontury. Loskot si nepotrpí jen na ucelené přehlídky a zajímavý vizuál, ale také na vyhledávání unikátních lokalit.

Po přehlídkách v aule Právnické fakulty Univerzity Karlovy nebo uprostřed skateparku na Štvanici se letošní ročník odehraje v podzemních garážích obchodního domu Kotva. Média obvykle doporučují přehlídku Jakuba Polanky, která se tradičně koná na závěr módního týdne, ale neměly by vám uniknout ani dvě sobotní přehlídky. Jedná se o excentrickou, funky a barevnou kolekci Zuzany Kubíčkové (přehlídka začíná spolu s La Formelou v sobotu v 15.00) a jemnější a ženskou kolekci Kateřiny Geislerové (sobota, 19.00).

Pro ty, které zajímají trendy v módním průmyslu, by mohl být zajímavý také Sustainable Fashion Day, dvoudenní event věnovaný tématu udržitelné módy, který proběhne o víkendu v Kafkově domě nedaleko Staroměstského náměstí.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week, podzemní garáže obchodního domu Kotva (většina přehlídek proběhne od 3. do 5. září)

jjjj1

Kam na víkendový brunch?

Brunch čili kombinace dlouhé, líné snídaně s obědem si u nás začala získávat oblibu teprve před několika lety. Pokud se o víkendu ocitnete v centru, neměli byste vynechat návštěvu bistra Maso a kobliha populárního řezníka a šéfkuchaře Paula Daye. Zatím sice nemají brunchové menu (ačkoliv na něm podle všeho intenzivně pracují), jejich menu plné menších jídel je ale pro brunch víceméně ideální. Začít můžete třeba jejich vyhlášeným skotským vejcem, pokračovat lososovým gravlaxem s avokádem na kváskové topince a sladkou tečku nejlépe uděláte s kávou a jejich plněnou koblihou, kterou mají v Praze bezkonkurenční.

Pokud je vám ale bližší pražská Letná, pak se zastavte u Letenských sadů v nedávno otevřené a krásně zrekonstruované Café Letka. Kavárna vás uhrane svým interiérem a o víkendu vám tady naservírují jejich oblíbený snídaňový talíř. Pokud budete naopak na pravé straně řeky v oblasti Vinohrad nebo horních Vršovic, ideálním místem na snídani nebo brunch je rodinné Café Jen v Kodaňské ulici. Jejich víkendové snídaně se pravidelně mění, jejich základem jsou obvykle vajíčka a něco sladkého navrch. A Vršovičtí je milují!

Maso a kobliha, Petrská 23, P1 (v sobotu otevřeno od 11 hod, neděle zavřeno); Café Letka, Letohradská 44, P7 (o víkendu otevřeno od 10 hod.); Café Jen, Kodaňská 37, P10 (o víkendu otevřeno od 9 hod.)

CafeJen_Snidane

A co děti, mají si kde hrát?

I přesto, že během posledních let Praha postavila spoustu nových prolézaček a atrakcí pro ty nejmenší, často je problém doporučit lidem s dětmi zajímavé aktivity v Praze nebo okolí, které jsou vhodné právě pro malé „caparty“ a které je budou bavit. Obligátní zoo nebo Technické muzeum nelze doporučovat donekonečna, a navíc děti často nebaví to, co zabaví dospělé.

Tento víkend (sobota 3. září) ale přináší zajímavou akci. Popáté proběhne dětský festival Kefír, jehož cílem není „opatrné skotačení s intelektuálních podtextem“, ale spíše odvážné plnění fantaskních dětských snů. A podle zaujetí, s jakým se minulý rok tatínkové a maminky vrhali třeba do jízd na popelářském autě, to vypadá, že dětský program zde milují i dospělí. Součástí programu jsou mimo koncertů (mezi účinkujícími např. Monkey Business) také jízdy na skutečných bagrech, venkovní postele s nebesy, kropící vozy nebo prohlídky starých ambulancí a požárnických aut. Festival se sice nekoná přímo v Praze, ale Kutná Hora není vůbec daleko.

Festival Kefír se uskuteční v sobotu 3. září od 10–21 hod. na zámku Kačina u Kutné Hory

kkk

Víkend v zeleni

Pokud taky máte z týdne stráveného ve městě pravidelný deficit potřeby zeleně a přírody, není nutné hned zbaběle utíkat z města. Můžete místo toho sbalit deku, pár sendvičů, lahev dobře vychlazeného šumivého vína a dobrou společnost a vyrazit objevovat zajímavé pražské parky.

Pokud chcete zůstat v centru, za návštěvu stojí Vojanovy sady, které najdete ukryté za dlouhou zdí u metra a tramvajové zastávky Malostranská. Do krásného a prostorného parku se dostanete z ulice U lužického semináře. I přesto, že je park přímo v turistickém epicentru, bývá tu obvykle relativní klid, který jen občas naruší párek místních pávů. Překvapivě klidný piknik strávíte také na pražském Petříně, zvláště pak v okolí ovocných sadů, které najdete nad zastávkou tramvaje Újezd. A protože se jedná o veřejný park, nikdo vás nebude kárat, když si nějaké ovoce natrháte.

Pokud se nebojíte pustit se dál z centra, perfektní procházkou je Dalejské a Prokopské údolí. Můžete ji začít třeba z Řeporyjí, kde najdete pravý poklad perfektní rodinnou kavárnu v popisném čísle 1, přímo na Řeporyjském náměstí.

Kavárna Na náměstí, Řeporyjské náměstí 1

text

Tak si první zářijový víkend užijte!