Vyznat se v someliérské hantýrce není nic jednoduchého. Díky novému seriálu Forbesu s Jakubem Přibylem, jedním z nejlepších someliérů v Evropě, se v sofistikovaném popisování vín nejen zorientujete, ale taky nejspíš přijdete na to, jaký typ vína vám opravdu chutná a jak si to pravé objednat v restauraci nebo vybrat v oblíbené vinotéce.

Každý měsíc vám ve spolupráci s domovským podnikem Jakuba Přibyla, kterým je Advivum Wine Bar & Glass Shop, přineseme jeden díl seriálu, díky kterému konečně budete se someliéry na jedné vlně.

DÍL DRUHÝ: Vína opulentní a mohutná

Co znamená, když je víno opulentní?
Opulentnost popisuje chuťový profil vína. Zjednodušeně by se dalo říci, že jde o vína s plným tělem, taková, kdy máme pocit, že jich máme plnou pusu. Opulentnost je o svůdném, příjemně nasládlém ovocně-kořenitém vjemu. Ale pozor, sladkost není opulence, přestože spousta sladkých vín bude jistě velmi opulentních.

Co znamená, když je víno mohutné?
Mohutnost popisuje charakter vína, ne jeho chuť. Mohutná vína jsou taková, která mají výraznou strukturu a sílu. U červených vín hrají velkou roli výrazné, ale zralé třísloviny, u bílých vín mohutnost umocňuje mineralita a vrstevnatost chuti. Mohutnost jsou jakési základy, na kterých víno stojí a na kterých se následně vytváří chuťový profil.

Léon Beyer, Riesling, 2020 Alsace

Rozhodně existují i mnohem opulentnější bílá vína nežli ta z odrůdy Riesling. Ale právě alsaský styl tohoto Rieslingu je krásnou ukázkou vína, které je opozicí pro lehký, svěží, citrusový, minerální moselský styl.

Despagne, Grézillac Bordeaux, 2019, Bordeaux

Dokonale snoubená mineralita, struktura sudu a pikantní kyselina jsou právě ony základy, jež propůjčí vínu přívlastek mohutné. Toto víno navíc ukazuje, že mohutné neznamená těžké, a ne vždy je nutno se pro mohutné bílé vydat do Burgundska.

Francois Chidaine, Clos Habert Chenin, 2018, Val de Loire

Opulentní víno založené na lehkém zbytkovém cukru. Je ale vidět, že u odrůd s plnějším tělem, jakým Chenin umí být, jej stačí trocha, a víno si tak ke své opulenci umí zachovat i příjemnou svěžest. Vyzkoušejte ho třeba k indickému kari.

Alvaro Palacios, Les Terrasses, 2018, Priorat

Španělská vína oplývají často divokostí i opulencí, ale mohutnost jim občas může scházet. Ne ale, pokud vsadíte na drahokam z hor z oblasti Priorat. K tradiční španělské vinné divokosti se připojí i kořenitost a tříslovina – vznikají tak mohutná dlouhověká vína s pevnou strukturou, tělem a svěžestí zároveň.

Despagne, Naujan et Postiac Bordeaux, 2016, Bordeaux

Možná že samotný Merlot by stěží atakoval přívlastek mohutný, ale okořeněn dávkou Cabernet Franc je to jiná písnička. Navíc jde o klasickou kombinaci z Bordeaux, kde jsou právě tato vína jakýmsi archetypem pro mohutná vína. Ne těžká, ne džemová, ale mohutná a velká.

Ca’la Bionda, Amarone della Valpolicella, 2015, Veneto

Učebnicová ukázka vína, které by se mělo objevit ve sklenici, pokud si objednáte opulentní nebo mohutné víno, a to napříč všemi myslitelnými kategoriemi. Opulentnost ze sušených hroznů je neskutečná a svůdná, navíc vyvážená mohutnou strukturou vhodných odrůd.

Chcete se o víně dozvědět víc? Someliérské minimum je možno zažít na vlastní chuťové buňky také v Advivum Wine Bar & Glass Shop ve Slovanském domě v Praze. Pokud chcete svým buňkám dávat lekci i v mezičase, pak všechna uvedená vína můžete pořídit na e-shopu Advivum.