Poslední roky slaví vinyl comeback. Toho si všiml snad každý. Jeho nečekaná renesance potvrdila, že i v digitální době má své pevné místo. To mimo jiné znamená, že může být výbornou investicí.

Podívejte se: Jak vzniká vinylová deska v GZ Media

Za rok 2017 se po celé zemi prodalo celkem 14,3 milionu desek, oproti předchozímu roku to bylo o 9 procent více. Takto úspěšný byl pro vinyl naposledy letopočet 1991. A v roce 2018 se rozhodně nečeká, že by křivka na grafu začala klesat.

Ale ještě předtím, než začnete ukládat peníze do kolekce placatých rýhovaných desek, přečtěte si pár faktů, které byste o vinylu měli vědět. (A kterými můžete ohromit společnost, až jim nějakou gramodesku budete pouštět.)

Co je vinylová deska?

Tady začneme. Vinylová deska je pojmenovaná podle materiálu, který má velmi dobré akustické vlastnosti, malý tepelný odpor a je voděodolný.

Zvukový záznam je na gramodesku zanesen ve formě spirálové drážky, soustředně umístěné na jejím povrchu. Zvuková informace v drážce má analogovou podobu. Záznam na desce je mechanický, což znamená, že je snímán mechanicky – pomocí hrotu, lidově zvaného jehla.

Zvuk

Ano, MP3 mají čistší zvuk. Poslech vinylové desky je ale o něčem jiném než o 100procentní kvalitě. Je to o tom, že zpomalíte a uděláte si na hudbu čas. Vinyl je o zážitku a také o tom, poslechnout si celé album, díky čemuž nakonec možná ještě víc oceníte svou jednu oblíbenou skladbu.

Na čem ji přehrát?

Gramofonů je na trhu mnoho. Pokud chcete jeden z nejlepších, opatřete si zakázkový gramofon od oceňované české rodinné značky 440 Audio. Firma si zakládá nejen na vytříbeném technickém provedení a zvuku, ale i na designu. Nepořídíte si tedy jen stroj, ale tak trochu i umělecké dílo.

Cena každého gramofonu se liší podle designu i použitých komponentů. Cena konfigurace na fotografii: 199 tisíc korun (vyšší talíř + keramické magnetické ložisko + raménko Clearaudio Verify + přenoska Nagaoka MP100).

Jak desky skladovat?

Vždy vertikálně. Důležité také je, aby desky neměly pokud možno žádný kontakt se sluncem nebo obecně zdrojem tepla. Žádný radiátor, žádný přímý sluneční svit. Teplo totiž vinyl nenávratně deformuje.

Vlhkost vzduchu by neměla překročit 50 procent, dlouhodobé skladování desek je vhodné za nižších teplot, a to třeba i kolem 10 stupňů Celsia. Před použitím je pak nutné desku „zahřát“ na pokojovou teplotu, aby se nepoškodila.

Do jaké investovat?

Upřímně – do té, kterou vás bude bavit poslouchat. Cena desek každým rokem stoupá, můžete své peníze vložit do hodnotných klasik z bazaru, za které si už dnes připlatíte. Nebo kupujte první série nových releasů. I ty jednou budou mít svou hodnotu.


Tři nejdražší sběratelské LP desky současnosti

Wu-Tang Clan – Once Upon a Time in Shaolin

Deska, které byla vytištěna pouze jedna kopie, se v roce 2015 prodala za 2 miliony dolarů. Jejím majitelem je kontroverzní americký podnikatel Martin Shkreli.

The Beatles – The Beatles „White Album“

Osobní kopie (No. 0000001) Ringo Starra vyražená v roce 1968 byla v roce 2015 vydražena za 790 tisíc dolarů neznámému kupci. To z ní činí nejdražší desku komerčně vydaného alba.

The Quarrymen – „That’ll Be the Day“/“In Spite of All the Danger“

Ano, ta kapela, kterou založili Paul McCartney s Johnem Lennonem a Georgem Harrisonem před The Beatles. Jedná se opět pouze o jediný výlis alba, tentokrát z roku 1958. Deska má hodnotu 200 tisíc dolarů a Paul McCartney se v roce 1981 rozhodl udělat reprint 25 nových kopií. Cena jedné je zhruba 10 tisíc dolarů.