skip to main content
Technologie

Virgin Galactic odsouvá lety do vesmíru. Našla vadu v materiálu

Společnost Virgin Galactic odložila své první komerční lety do vesmíru na poslední čtvrtletí příštího roku. Ve svém čtvrtečním prohlášení to uvedla poté, co odhalila potenciální problém u materiálů své vesmírné lodi. 

Podle nových výsledků testů raketoplánu se lepidlu použitému v jeho spojích za určitých podmínek snižuje jeho pevnost. Firma se teď dle svých slov zaměří na další testování a celkové zlepšení výkonu svých vozidel. Proces, na jehož konci budou komerční vesmírná vozidla VMS Eve a VSS Unity spolehlivější, odolnější a méně náročná na údržbu, potrvá přibližně osm měsíců. 

Reklama

Oznámení přišlo jen měsíc poté, co společnost odložila svou první komerční vesmírnou misi s italským letectvem kvůli možné výrobní závadě nalezené v systému pro řízení letu. Tuto misi původně Virgin Galactic plánovala nejpozději na začátek října. Společnost už problém vyřešila.

Před dvěma týdny se průkopník v komerčních letech do vesmíru také dočkal povolení Federální letecké správy, která původně vzlet kosmické lodi Virgin Galactic zakázala poté, co se letoun s Richardem Bransonem na palubě při své cestě 11. července odklonil ze své dráhy.

Reklama

V srpnu společnost oznámila, že příští rok zahájí prodej letenek na komerční lety v přepočtu za téměř 10 milionů korun. 

Rozruch v médiích nedávno vyvolalo vyjádření prince Williama, ve kterém podobné snahy o dobytí vesmíru kritizoval. V rozhovoru pro podcast stanice BBC řekl, že největší mozky světa, jako je Branson, Bezos nebo Musk, by se místo snahy dostat na jinou planetu měly soustředit na to, aby zlepšily tu, na které už žijeme.

Reklama
Reklama