Volných lidí na trhu je málo a práce si často neváží. I přes pokračující krizi je dnes těžké nové zaměstnance získat a taky si je udržet: na tomhle se shodli přední čeští šéfové a šéfky během galavečera TOP CEO, pořádaného Forbesem v Karlových Varech.

Přestože je krize, nezaměstnanost se v Česku stále drží na minimech a pohybuje se kolem tří procent. Dobré a kvalitní lidi není vůbec jednoduché sehnat a firmy se předhánějí, jak zaměstnancům práci zpříjemnit a udržet si je. Benefity ani vysoká mzda už přitom nejsou dostačující motivací. V oblasti HR se proto objevují lákadla jako třeba čtyřdenní pracovní týden, neomezená dovolená nebo home office.

Jak se o své lidi starají jedni z nejlepších českých šéfů a šéfek? Šéfredaktor Petr Šimůnek během jedné z panelových diskusí vyzpovídal čtyři z nich: šéfa Kofoly Daniela Buryše, generálního ředitele VISA pro Českou republiku a Slovensko Marcela Gajdoše, šéfku USSPA Kateřinu Kadlecovou a Martina Paličku, CEO společnosti Etnetera.

Například originální volnočasové aktivity poskytuje jako benefit VISA. „Nabízíme zbrojní pasy a lidé si mohou jít po práci zastřílet,“ upřesňuje Marcel Gajdoš, jehož firmu nakoplo bezkontaktní placení během koronavirové pandemie a byznys díky tomu rostl. Kateřina Kadlecová z USSPA zmínila jako benefit třeba vstup do vířivky, kam mohou zaměstnanci i s rodinou.

„Sehnat nové lidi je v dnešní době výzva, takže si svých klíčových zaměstnanců velmi ceníme. Někteří lidé ale nemají pokoru, jenom si diktují a hážou klacky pod nohy, to mě vyčerpává,“ přiznala Kadlecová. Problém s náborem nových zaměstnanců potvrzuje i Martin Palička z Etnetery. „Hlavně mladší lidé po nás chtějí především velkou svobodu, ale zároveň nechtějí mít žádnou zodpovědnost,“ tvrdí Palička.

Součást firemní kultury jeho společnosti je vytvořit takové prostředí, aby zaměstnanci cítili stoprocentní důvěru. V Etneteře proto vědí, kdo má jak vysoký plat. Správný manažer či manažerka pak musí podle Paličky umět rozdíly ve výši platů obhájit. Daniel Buryš z Kofoly pak dodal, že najít rovnováhu mezi pohodlím, motivací a výkonem je nekonečný příběh. „Opravdu není jednoduché vymyslet, jak skloubit výkonnost a wellbeing,“ domnívá se.

Šéfové a šéfka probírali na diskusi také úskalí práce na home office, tedy fenomén, který ve velkém nastartovala právě koronavirová pandemie. Podle Martina Paličky má svá velká úskalí – nejen v tom, že někteří zaměstnanci práci doma zneužívali a pracovali méně, ale kupodivu i ve zcela opačné situaci.

„Někteří lidi se přepracovávali. A my to na nich neviděli, jak jsme s nimi nebyli v kanceláři. To považuji za velký problém, protože tak někteří dříve vyhořeli,“ konstatoval Palička, který se proto snaží dostat lidi zpět do kanceláří jejich vylepšováním a vytvářením příjemnějšího pracovního prostředí.

Během diskuse došlo také na současnou energetickou krizi a strach z budoucnosti. Podle zúčastněných paradoxně pomůže ozdravit současný pracovní trh, protože si lidé budou své práce více vážit. Například v Kofole už psychologické dopady vidí v praxi. „Snížila se nám fluktuace, lidi jsou pod větším tlakem,“ popsal Buryš. Převažuje ale optimismus a přesvědčení, že současná krize nebude tak fatální a budoucnost tak černá, jak se nám může zdát.

TOP CEO 2022, banner