Tou příslovečnou „příští velkou věcí“, která mění a ještě pořádně promění budoucnost globálního i technologického světa, je letos zcela jistě pandemie covid-19. Proto se právě jí věnovala i listopadová technologická konference Forbesu Next Big Thing 2020.

Koronavirus s sebou přinesl mnoho zlého, ale současně akceleroval řadu futuristických odvětví. To bylo jasně vidět, když jejich zástupci vystoupili v jednotlivých panelech konference s tématy, jejichž význam si ještě před rokem dokázali představit jen autoři dystopických sci-fi.

Ať už šlo o telemedicínu, která propojuje lékaře s pacienty bez rizika nákazy v přeplněných čekárnách, či exkurz do toho, jak se dokážou špičky české technologické scény v boji proti šíření pandemie spojit.

K vidění byly i vizualizace kyberútoků, jejichž četnost se s šířením epidemie mnohonásobně zvýšila. NEXT Big Thing zkrátka představil roli supermoderních technologií v postcovidovém světě.

Řečníci předestřeli, jak se vypořádat s dopadem neočekávaného vetřelce, který v podobě koronaviru zasáhl osobní i profesní životy všech lidí světa. Představili také nové technologie, jejichž vývoj se ani navzdory viru nezastavil a pokračuje dál. Mluvilo se třeba o autonomních automobilech a mikrosatelitech svištících do vesmíru.

Všichni přítomní účastníci sice sundávali roušky jen o pauzách, když si dávali kávu od Nespressa, ale žádné kňučení se na pódiu nekonalo. Naopak, každý panel nabídl ohromující sílu, naději a bojeschopnost, která žene účastníky konference k bezprecedentním výkonům.

A to k Forbesu patří. Protože, jestli na svět jako „příští velká věc“ vtrhla nějaká pandemie, nabídl festival technologií NEXT Big Thing 2020 „ještě větší věci“, které ji s forbesím elánem zadupou do země.

Generálním partnerem konference byla společnosti Meddi Hub, hlavním partnerem PwC a dalšími partnery BWM, Nespresso a Advivum.

Medicína na dálku

Zakladatel společnosti Meddi Hub Jiří Pecina představil aplikaci Meddi App, která umožňuje propojení lékaře a pacienta prostřednictvím technologií. Jedna z vlajkových lodí rozvíjejícího se byznysu takzvané telemedicíny už je testována ve zkušebním provozu a s návratností investovaných 200 milionů korun počítá už v průběhu příštího roku.

Skvělý rok pro videohry

Při rozhovoru o počítačových hrách coby vítaném eskapismu od chmur probíhající krize se šéf herního studia Bohemia Interactive Marek Španěl zmínil o tom, že vlivem lockdownu letos společnosti vrostly tržby o 50 procent. „Z pohledu tržeb je letošek skvělý rok,“ řekl během povídání s Danielem Vávrou a dalšími stěžejními osobnostmi české herní scény, která u nás vydělává víc než filmový průmysl.

Náhodou připravený na krizi

Foto James Argyropoulos

Zakladatel firmy ShipMonk Jiří Bednář se k rozhovoru na konferenci připojil online. Jednak proto, že měl zrovna covid, a jednak proto, že je na Floridě, kde jeho fulfilmentová služba letos míří k obratu 150 milionů dolarů. Bednářův ShipMonk byl na krizi připraven skoro náhodou – na tento rok totiž chystal své rozšíření, takže měl k dispozici potřebné kapacity, které jako by mu ve chvíli útoku viru spadly do klína.

Od konference už přitom příběh Jiřího Bednáře přešel do další kapitoly: zakladatel ShipMonku prodal část svého logistického impéria, a to v přepočtu za 6,3 miliardy korun.

Technologií proti viru

„Hlavně nešvejkovat,“ prohlásil Pavel Doležal ze společnosti Keboola k myšlence, že koronavirová ekonomická krize se teprve blíží a nastoupenou akceleraci digitálních odvětví bude nutno chytit za správný konec.

Doležal, který se ke konferenci připojil z Kanárských ostrovů, patří společně s dalšími diskutujícími Davidem Miklasem (Covmask) a Sarou Polak (prg.ai) k lidem, kteří během krize spojili síly a vytvářeli technologickou bariéru proti jakékoliv bezmoci z pandemie.

Jen díky nim se například podařilo ze šnorchlovacích masek vyrobit respirátory, informovat miliony lidí skrz projekt Covid19cz či přiblížit Prahu k pozici hlavního města evropské umělé inteligence.

Digitální revoluce v bankovnictví

O finančním světě, který se přesouvá z kamenných institucí do smartphonů v našich kapsách, spolu hovořili Ondřej Knot (Dateo), Petr Volný (Upwest) a Rostislav Černý (PwC). Zdá se, že fintechový byznys teprve nabírá na obrátkách a „next big thing“ ve finančních technologiích by podle diskutujících mohl být například přesun k digitálním advisorům, umělé inteligenci či bankovní identitě.

Auta už jen bez řidičů

Auto budoucnosti bude asi nejspíš velký a na pohled krásný počítač na čtyřech kolech. Navíc je v tomhle odvětví velký byznys, jak zaznělo na panelu se zástupci firem, které pracují na vývoji autonomních vozidel. O tématu mluvili Michal Čáp (iSee), Jan Najvárek (Artin), Ivo Bittner (ElektraX) a Tomáš Kubic (BMW).

Autonomní auta podle nich budou jezdit nejdříve na dálnicích – a teprve pak v obydlených metropolích. Vývoj jede dál, covid necovid. Takže řiďme, dokud nepřevezmou volant auta.