Muž, který odchoval jednu celou generaci českých byznysmenů, profesor ekonomie Michal Mejstřík, podlehl nemoci covid-19. Dnes tuto informaci potvrdil Institut ekonomických studií na Univerzitě Karlově, který Mejstřík spoluzakládal a kde dlouhá léta působil. Bylo mu 68 let.

Jako výrazná osobnost české porevoluční ekonomie se Mejstřík také podílel na založení Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI), v letech 2009 až 2014 působil jako člen Národní ekonomické rady vlády a od roku 2016 jako honorární konzul Jižní Koreje.

Během pandemie covidu-19 zastával také funkci člena Ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu. Byl také členem expertní skupiny KoroNERV-20, která vznikla loni v březnu s cílem zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku.

Na sítích reagovala na Mejstříkovo úmrtí řada osobností veřejného života. Mezi nimi například ekonom Lukáš Kovanda, moderátor Václav Moravec či zástupci politické scény, jako jsou Jan Hamáček nebo Miroslav Kalousek.

Mejstřík se narodil v roce 1952, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a pak pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. Po roce 1990 Mejstřík studoval na Londýnské ekonomické škole.

Později se stal šéfem poradenské společnosti EEIP, v letech 2002 až 2007 zasedal v dozorčích radách několika krajských distributorů plynu, působil také dva roky jako předseda dozorčí rady ČSA.