Vít Endler je známý zejména ze skupiny MALL Group (dříve Netretail Holding). Nejprve vybudoval polskou pobočku MALL, poté dva roky řídil Mall.cz a nakonec v nové struktuře MALL Group dostal znovu na starosti polský trh. V poslední době je i investorem, a to do nájemních nemovitostí, akcií a nově i do startupů. Aktuálně provedl svou první investici do slovenského startupu Virtooal.com, který pracuje na technologii virtuálního zrcadla pro beauty a fashion e-commerce.


Svůj první milion, který se mi objevil na účtu, jsem vydělal jako zaměstnanec a bylo to v MALL, když Naspers vypořádali zaměstnanecký akciový program.

Naštěstí mě nenapadly hlouposti typu nákupu nového auta, většího domu a jiných nepotřebných věcí a přemýšlel jsem, jak tyto peníze rozmnožit, aby pracovaly pro mě.  Stal jsem se tedy investorem začátečníkem a jako začátečník se cítím pořád.

Díky Ondrovi Frycovi jsem zjistil, že mě hrozně baví budovat firmy, a mohl jsem se naučit budovat a řídit firmu podnikatelským způsobem. Vždy mi všechno trvalo delší dobu, a tak jsem se stal startupistou až ve 40 letech. Pro všechny, kdo se toho bojí a říkají si, že jsou už moc staří, říkám, že nikdy není pozdě začít něco nového.

Nabízím svých 5 rad, jak dělat práci, co vás baví, získat z ní dostatek peněz a peníze pak investovat, aby pracovaly pro vás a vy jste si mohli plnit svoje sny.

Neustále se učit

Vysokou školu jsem nevystudoval, vzdělávací systém 90. let mě nezaujal, ale nyní se učím neustále, a to jak praxí, tak čtením knih. Jsou to knihy o managementu, marketingu, budování společností, investování, motivaci, sebezlepšování.

Studuji pořád a je neuvěřitelné, kolik informací je dostupných pro všechny obory lidské činnosti. Důležité je, abyste pak nabyté vědomosti zkoušeli v praxi a sami si zjistili, co vám bude v podnikání fungovat a co pro vás není to pravé. Pokud použijete z celé knihy pouze jednu větu a nebo změníte jednu věc, která bude fungovat, pak čtení této knihy nebyl ztracený čas.

Buďte líní

Lenost je všeobecně odsuzovaná, ale lenost je hybatelem pokroku. Pokud je člověk líný dělat ubíjející monotónní práci, tak vymyslí stroj, aby tu práci udělal za něj. A to je ta správná lenost – přemýšlet o tom, jak věci udělat rychleji, chytřeji, lépe.

Pokud budete ve svém podnikání přemýšlet, jak dělat věci chytřeji, posune vás to rychle kupředu. Věci nekomplikovat, ale co nejvíce zjednodušovat. Velké korporace vše hrozně komplikují. Asi proto, aby se tam uživili všichni ti manažeři.

V podnikatelsky řízené společnosti pro to není místo, vy se potřebujete rozvíjet a jít kupředu a to se vám povede, pouze pokud budete věci zjednodušovat a hledat co nejefektivnější cestu, jak dosáhnout cíle. Buďte tedy líní dělat věci komplikovaně, nebuďte líní vše zjednodušit a zefektivnit.

Proč?

Nejdůležitější otázka, kterou mě naučil si pokládat můj 4letý syn. Měli byste se ptát sami sebe, proč zrovna děláte to, co děláte, proč vás to naplňuje anebo nenaplňuje, proč to chcete dělat a jaký to má smysl a jaký cíl.

Bez otázky „Proč?“ si nedokážete naplánovat své cíle a cíle jsou důležité pro vaši motivaci. Otázku „Proč?“ si pokládejte vždy, pokud si myslíte, že nevíte jak dál, a otázka „Proč?“ vás nasměruje.

Peníze jsou prostředek

Je důležité uvědomit si, co pro vás znamenají peníze. Je důležité uvědomit si, že peněz se nenajíte, peníze vás nezahřejí, peníze si s vámi nepopovídají. Peníze jsou pouze prostředek k tomu, abyste si zajistili to, co potřebujete, a splnili si své sny, pokud máte peněz přebytek.

Radím vám, abyste peníze nekumulovali, ale abyste je vždy investovali. Do vašeho podnikání, do investic, které pak budou pracovat za vás. Miliony na účtu vám dají určitý pocit satisfakce, ale ještě větší uspokojení budete mít, když tyto peníze ve formě investice budou generovat tok peněz.

Peníze jako všechno na světě mohou sloužit špatně anebo dobře v závislosti na tom, v jakých rukou se nacházejí. Peníze tak mohou být i prostředek pomoci. Radím vám tak část peněz předat tam, kde pomohou někomu, kdo tuto pomoc potřebuje. Finanční návratnost nečekejte, ale dobrý pocit za to stojí.

Charakter

Pokud chcete něčeho dosáhnout, budete potřebovat tým lidí, který vám pomůže. Pokud vybíráte tým lidí a budujete firmu, mějte při výběru jednu zásadu – neklaďte velký důraz na zkušenosti, vzdělání nebo dosažené úspěchy. Nejdůležitější je charakter lidí, se kterými budete spolupracovat.

Zkušenosti naberete, obor se doučíte, ale charakter člověka změníte velmi těžko. Je potřeba, abyste byli s vaším týmem na stejné vlně, abyste sdíleli stejné hodnoty, nastavení stejného cíle a jeho dosažení pro vás bude jednodušší. Nebude to snadné, ale s dobrými lidmi vás to určitě bude víc bavit.

A chyba, kterou bych neopakoval?

Začal jsem pozdě. To je chyba, kterou už nedokážu napravit. Pokud bych dnes mohl vrátit čas o 20 let zpět, začal bych podnikat a investovat mnohem, mnohem dřív. Pro ty, kteří jste mladší než já, mám tedy radu: Začněte ihned!

A pro ty, kteří jsou v mém a starším věku, zase radu: Nikdy není pozdě. Jen to máme těžší a přišli jsme o tu úžasnou páku času. Ale zase máme víc zkušeností a nebudeme opakovat chyby, kterých jsme se už dopustili.