John Paulson, který se s dvaceti miliardami dolarů zisku ze shortových pozic pro svůj fond Paulson & Co. stal hlavním vítězem hypoteční krize z let 2007 a 2008, očekává tvrdý pád kryptoměn. Miliardář a investor by dnes naopak vsadil na zlato.

Poulson sice – na rozdíl od Michaela Burryho a Steva Eismana – nebyl zvěčněn v úspěšném snímku Sázka na nejistotu, ani v jeho literární předloze, avšak oba zmíněné investory svými zisky několikanásobně předčil a vyšla o něm samostatná kniha The Greatest Trade Ever. V žebříčku dolarových miliardářů se dnes nalézá na 859. místě.

„Kryptoměny, bez ohledu na to, za kolik a kde všude se dnes obchodují, se nakonec odhalí jako bezcenné. Až odezní současná euforie nebo vyschne likvidita, půjdou na nulu. Investici do nich bych nedoporučoval nikomu,“ pustil se do kryptoměn pěkně zostra v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Je tu ale háček. Přestože je Paulsonovo vnímání kryptoměn velmi negativní, vsadit proti nim si tentokrát netroufá. Krátkodobá volatilita kryptoaktiv je z jeho pohledu příliš riskantní pro otevírání short pozic a vůbec jakékoli momentální sázení proti nim. Za bezpečný přístav naopak považuje zlato, které je dnes oproti ostatním aktivům relativně levné.

Popsal bych je jako omezenou nabídku ničeho.

Paulson kritizuje dynamiku nabídky a poptávky, na níž vyrostl bitcoin a další kryptoaktiva, tvářící se jako tvrdé peníze. „Žádná z kryptoměn nemá vnitřní hodnotu, kromě toho, že jich existuje omezené množství. Myslím, že kryptoměny jsou bublina. Popsal bych je jako omezenou nabídku ničeho,“ nechal se slyšet.

Paulsonův postoj je takové malé déjà vu. V roce 2018, kdy celý kryptoměnový trh procházel obdobím krušné zimy po dokončení jednoho bitcoinového cyklu a splasknutí ICO horečky, se prakticky navlas stejným postojem netajila jiná trojice dolarových miliardářů a investorů: Warren Buffett, Charlie Munger a Bill Gates.

„Shortoval bych bitcoin hned, jen kdyby existoval snadný způsob, jak na to,“ prohlásil tehdy Gates v rozhovoru pro CNBC. Nato ho miliardář Tyler Winklevoss vyzval, ať zkusí štěstí se shortováním bitcoinu prostřednictvím opcí na regulované burze CBOE, na což již Gates nereagoval.

Katastrofická vize stárnoucích miliardářů z 20. století se však doposud nenaplnila a Buffett i Gates se pokud možno dalšímu komentování kryptoměn raději vyhýbají. Prohlášení Charlieho Mungera, vicepředsedy Berkshire Hathaway a Buffettovy „hlásné trouby“, už bere svět s rezervou.

Legendární investor Buffett si ostatně nikdy s novými technologiemi příliš nerozuměl. V minulosti jeho fond špatně odhadl potenciál firem jako Microsoft, Google či Amazon, aby pak v roce 2011 naopak riskantně nakoupil velký balík akcií transformující se IBM – a nakonec byl rád, že se jich s osmnáctiprocentní ztrátou po sedmi letech zase zbavil.

Bitcoin leží Paulsonovi v žaludku.

Narazí se svým postojem i Paulson? Zde je potřeba si uvědomit jeho motivaci k podobným prohlášením. Miliardář je totiž klasickým „gold bugem“, tedy někým, kdo dlouhodobě (a ve chvílích krize obzvláště) sází na zlato coby úložiště hodnoty.

V době, kdy se začínal hroutit světový hypoteční trh, aniž o tom měla široká veřejnost tušení, Paulson investoval do drahého kovu jako zběsilý. Jenže pozornost investorů se během pandemie od zlata přesunula právě ke „zlatu digitálnímu“ – bitcoinu. Není tedy s podivem, že mu leží dost v žaludku.

Když se oprostíme od emocí, bitcoin zůstává i po korekci nejvýkonnějším aktivem za uplynulý rok. Pokud se ohlédneme přesně rok zpátky, bitcoin přinesl svým držitelům návratnost 63 procent, zatímco zlato za stejné období odepsalo čtyřprocentní ztrátu…