skip to main content

Vítězný oblouk v novém. Zahalí ho 25 tisíc metrů čtverečních látky

Zakroužkujte si v kalendáři datum 6. až 19. dubna 2020. Nebo ještě líp: kupte si v tomto období letenky do Paříže. Do Notre-Dame se sice ještě tou dobou nepodíváte (prezident Macron slibuje, že se opravený chrám otevře do pěti let), město světel pro vás ale příští jaro bude mít jinou atrakci.

Vítězný oblouk na pařížském bulváru Champs Élysées totiž umělec známý jako Christo zahalí do 25 tisíc metrů čtverečních modrostříbrné recyklovatelné látky, kterou obmotá sedmi tisíci metry červeného lana.

Reklama

Prostor pod obloukem i Hrob neznámého vojína budou celou dobu přístupné.

„Vítězný oblouk na Champs Élysées je jedním z nejznámějších monumentů na světě. Na projektu spolupracuji s Centre Pompidou a Centre des monuments nationaux,“ napsal na své webové stránky sám osmdesátiletý umělec původem z Bulharska.

Od 18. března do 15. června se bude právě v galerii Centre Pompidou konat výstava věnovaná tvorbě Christa a jeho manželky Jeanne-Claude (2009), která bude mapovat jejich společná díla datovaná mezi lety 1958 a 1964.

Vítězný oblouk se zahalí 35 let poté, co pár obalil jinou pařížskou památku, nejstarší most ve městě Pont Neuf.

„Jsem nadšený, že po víc než třech dekádách můžu v Paříži zhmotnit naši další vizi,“ dodává Christo.

Celý projekt zaplatí sám konceptuální umělec, který společně s manželkou v minulosti zahalil do různých látek mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy. Na Říšský sněm v Berlíně omotaný fólií se přijelo podívat přes pět milionů lidí z celého světa.

Reklama

Dalo by se říct, že tento projekt je Christovým životním dílem a splněným snem. Obalit francouzský symbol vítězství do národní trikolory ho napadlo už v roce 1962 – a  „pouhých“ 58 let poté se jeho vize stane skutečností.

Pobřeží Austrálie, 1969
Údolí v Coloradu, 1972
Ostrovy v Miami, 1983
Říšský sněm v Berlíně, 1995
Plovoucí mola v Itálii, 2016

Reklama
Reklama