Tři dny před hlavním dostihem letošní sezony, 98. Českým derby, ukázali manažeři miliardářského páru Marie a Radovana Vítkových možnou budoucí podobu závodiště ve Velké Chuchli.

Kromě revitalizace dostihové dráhy a hlavní tribuny by měl přibýt parkurový areál, moderní stáje, jezdecké haly a celý prostor by měl začít být podstatně více využíván, tedy navštěvován lidmi.

„Naší ambicí je vytvořit z Velké Chuchle centrum českého jezdeckého sportu s mezinárodním přesahem, ale i místo, které bude rozvíjet komunitní život a stane se přirozenou volbou pro trávení volného času Pražanů. Mělo by to být sportovně-rekreační místo, které bude bavit celou rodinu,“ uvedl na tiskové konferenci šéf Dostihového závodiště Velká Chuchle Martin Pecka.

Čtěte také: Vítek o koupi chuchelského závodiště: vánoční dárek pro Marušku

Příliš detailů ovšem zástupci Marie Vítkové a Radovana Vítka, čtvrtého nejbohatšího Čecha a majitele realitní říše CPI PG, zatím neukázali, byť budoucí investici odhadli na řád stovek milionů korun. Trvat by měla rok a půl až dva a neměla by výrazně omezit pořádání dostihů. Kdy a zda vůbec začne, ovšem teď není jisté.

Martin Pecka totiž podmínil začátek prací získáním všech pozemků pod chuchelským areálem. Jejich většina stále patří státu, respektive státnímu podniku Dostihové závodiště Praha, který je v likvidaci. O jejich osudu tak bude rozhodovat likvidátor Vladimír Čapek, potažmo ministerstvo zemědělství a možná i financí.

„Já se řídím postojem zakladatele podniku, tedy ministerstva zemědělství, a jeho poslední stanovisko bylo neprodávat,“ zopakoval ve čtvrtek Vladimír Čapek v odkazu na loňské prohlášení odcházejícího ministra zemědělství Mariana Jurečky, že se pozemky pod závodištěm prodávat nebudou, aby byly zachovány podmínky pro dostihový sport v Chuchli.

Možná budoucí podoba areálu

Vítkovi říkají, že to je také jejich cíl, ale část lidí upozorňuje na hlavní podnikání Radovana Vítka s obavami, aby nebyly areál nebo jeho části využity například k developerské výstavbě. Aktuální situace je tedy takové opatrné vyčkávání na příchod a postoj nové vlády.

Pokud by totiž chtěl likvidátor prodat pozemky jinak než ve veřejné dražbě, tedy například veřejnou soutěží nebo napřímo, potřebuje k tomu také souhlas ministerstva financí. Zástupci Vítkových jsou proto ve výrocích směrem ke státu zdrženliví a Martin Pecka také neopomněl hovořit o plánech na příští dostihovou sezonu.

Loni každopádně Marie Vítková veřejně deklarovala, že by byla ochotna zaplatit za pozemky až 90 milionů korun. Bylo to ale v době, kdy Vítkovi ještě neovládali klíčovou společnost pořádající dostihy a vlastnící část pozemků a nemovitostí včetně obří tribuny. Zatím noví vlastníci do areálu investovali 6 milionů korun a navýšili počet platících návštěvníků o 15 procent.

Vizualizace nových stájí

„Velká Chuchle je přes 110 let centrem českého dostihového sportu a zaslouží si, aby se jí vrátila někdejší prestiž. Je to úžasné místo v dosahu centra Prahy s báječnou dopravní dostupností, doslova vybízí k rozšíření tradice dostihů o nové populární disciplíny jako parkur nebo drezura a celou řadu dalších společenských událostí. Podporu takového projektu považuji za zcela mimořádnou příležitost, prospěšnou všem Pražanům a návštěvníkům metropole,“ uvedla v tiskové zprávě Marie Vítková, která se setkání s médii osobně nezúčastnila, ale podle Martina Pecky by spolu se svým manželem měla být přítomna nedělnímu dostihu.

Jeho generálním partnerem s hlavní cenou milion korun pro vítěze se letos stala CPI Property Group Radovana Vítka, jenž tento týden pobýval v Tokiu.