Jedna z největších českých hudebních akcí je zpátky. Ve středu 13. července v ostravských Vítkovicích zahájí vystoupení Cirku La Putyka multižánrový festival Colours of Ostrava, jehož program poběží až do nedělního rána. Colours se tak konečně rozjedou po nucené pandemické pauze.

A jde o velkolepý návrat: aktuálně je prodáno devadesát procent lístků a pořadatelé čekají téměř plno. Poslední lístky pro ty, co se rozhodnou zúčastnit na poslední chvíli, budou k dostání na místě.

Zakladatelka a ředitelka festivalu Zlata Holušová a její tým mají za sebou – jako většina lidí z oboru – dva roky plné zklamání a nejistoty. Když bylo po prvních několika týdnech pandemie v létě 2020 jasné, že akci v původním rozsahu nepůjde uskutečnit, naplánovali odlehčenou verzi s názvem Nefestival.

Tu jim však krajská hygienická stanice zatrhla doslova pár hodin před akcí. O rok později už organizátoři upínali naděje rovnou k tomu, že v roce 2022 se festival návštěvníkům otevře se vším všudy.

Den před otevřením vítkovického areálu, kde se Colours už od roku 2012 konají, vystřídala předchozí pocity zaneprázdněnost a radost, že letos konečně festival proběhne. „Jsme hlavně šťastní, že to bude,“ říká Holušová.

Celý festival proběhne v duchu oslav dvaceti let jeho existence, která začala na Slezskoostravském hradě. Chystá se proto několik překvapení v podobě zvláštních vystoupení – ať už zmíněné La Putyky nebo dalších, které Holušová zatím nechce prozrazovat.

Několik změn, hlavně v oblasti logistiky nebo rozmístění pódií, čeká i samotný areál. Zároveň jde prostě o návrat k prověřenému. „Festival nestojí na novinkách, ale na tom, že opravdu bude,“ opakuje ředitelka a v jejím hlase je znát spokojenost.

Podařilo se totiž přilákat zpět hlavní hvězdy plánované pro rok 2020: podle Holušové se podařilo znovu zamluvit zhruba osmdesát procent původního programu. Návštěvníci letošního ročníku se tak na devatenácti scénách dočkají mixu hudebních žánrů nabitého známými jmény, ale i doprovodného programu, jako například přednášky známého držitele několika rekordů v otužování Wima Hofa.

Mezi hlavní interprety patří americké elektropopové duo Twenty One Pilots, které je headlinerem hned prvního, středečního večera. Ještě před nimi diváky roztančí italské trio producentů vystupujících pod názvem Meduza.

Druhý den se ponese na vlnách chytlavých hitů americké indie rockové skupiny The Killers, jakými jsou Somebody Told Me či Mr. Brightside. Vystoupí i newyorská rapperka Princess Nokia nebo slavná skotská kytarovka Franz Ferdinand.

V pátek se představí americká poprocková zpěvačka LP nebo také tuzemská vycházející hvězda Annet X. Tečku za festivalem pak v sobotu po půlnoci udělá mladý holandský DJ Martin Garrix, který se proslavil především hitem Animals.

V rámci doprovodného programu se návštěvníci dočkají i účasti našeho magazínu: hned ve středu Forbes Česko v rámci mezinárodního fóra Meltingpot představí souhrn panelových diskuzí s názvem OSTRA(bar)VA budoucnosti, které se zaměří na potenciál města i celého Moravskoslezského kraje.