Svěží vítr příznivých změn, nebo ničivé tornádo? Vyšší úroky, nebo dražší úvěry? Země plně digitalizovaných bank, či naopak bank trpících nízkou kapitalizací? Otázky, na které dá odpovědi to, jak v Česku dopadne mimořádná daň zvaná windfall tax, kterou stát hodlá uvalit na bankovní sektor.

WFT? WTF! První zkratku už začali používat zástupci bankovního sektoru, ušetřit čas se vždycky hodí a kdo by pořád dokola vypisoval celý pojem windfall tax. Druhou zkratku jistě netřeba představovat – a ztělesňuje reakci bank. Zvlášť v rozhovorech s vypnutými diktafony.

Nikoli primárně z toho, že Česko hodlá podle plánů od bank vybrat dodatečných 33 miliard v rámci balíku, který má zdanit mimořádné zisky několika sektorů ekonomiky. Ne že by se banky chtěly s radostí dělit o profit, přesto chápou, že dokonalou bouři vyvolanou ruskou agresí na Ukrajině a s tím spojené výpadky ve státním rozpočtu je potřeba řešit.

Jenže víc než peníze samotné jsou důvodem zamračených tváří komunikační chaos, nejasná metodika výpočtů a také to, co představitelé největších českých bankovních domů popisují raději anonymně a šéfka České bankovní asociace Monika Zahálková konkrétněji: „Snažili jsme se s ministrem financí aktivně jednat. To se moc nepovedlo.“

CEO přední tuzemské banky ČSOB k tomu má jiný stručný dodatek. „Myslíme si, že to není nejšťastnější způsob a že banky mohou být užitečné jinak,“ říká Aleš Blažek, který je v čele „čobky“ necelý rok a musí teď řešit to, co nikdo před ním. Daň uvalená na bankovní sektor pozmění nejen realitu jeho byznysu, ale i tu naši.

Z rozhovorů Forbesu s lidmi z oboru vyplývá, že na ní mohou vydělat samotné domácnosti i firmy a banky by se mohly konečně plně zmodernizovat. Na druhou stranu může ochota bank více utrácet zaplavit veřejný prostor reklamami a přinést rizika, která už znají v Maďarsku nebo Velké Británii. Nejen tam už mají s bankovní daní – i když trochu v jiné formě – své zkušenosti.

Slovy klasika, celé dění české banky může štvát, mohou s tím nesouhlasit – ale to je tak všechno, co s tím mohou dělat. Přesné detaily windfall tax zůstávaly v době uzávěrky tohoto vydání předmětem spekulací, definitivní podoba má být v Poslanecké sněmovně odklepnuta v pátek 4. listopadu a pak je na řadě Senát s prezidentem.

Že ale válečná daň bude uvalena, jisté bylo, cílila na největší šestici ve složení Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a Moneta Money Bank. A tak se v českém bankovnictví rozjíždějí scénáře ve velmi barevných podzimních odstínech.

Windfall tax uvalená na banky se může zdát jako něco nového, s čím ještě nemáme v Evropě zkušenost. Pravda je ale taková, že podobný precedens už zde existuje v podobě sektorové daně. Daň na banky v různých formách má dnes uvaleno jedenáct států Evropské unie, včetně Polska, Slovenska, Portugalska, Řecka, Velké Británie nebo Maďarska.

Forbes Digital Premium