skip to main content

Vizuálně skvělá, příběhově slabší. Premiéra Duny v Benátkách zanechala kritiky rozpačité

Okolí benátského hotelu Excelsior v pátek obsypali filmoví fanoušci. Ochomýtali se i kolem přístavu, kam dorážely filmové hvězdy. S jedním hlavním cílem: aspoň koutkem oka spatřit hvězdy Duny, zřejmě nejočekávanějšího filmu současnosti.

V pátek měl totiž na benátském filmovém festivalu premiéru, tiskovou konferenci a novinářské promítání. A byla to velkolepá a zároveň nanejvýš střežená událost.

Hvězdy na červeném koberci chránila před fanoušky velká zeď, žurnalisté zase museli odevzdat před projekcí telefony do uzavíratelných sáčků, což vedlo ke komickým situacím, jelikož řada z nich měla v mobilu své lístky a pak marně hledali místo v Sala Darsena, kde se Duna pro novináře promítala.

Reklama

Ale vše nakonec dopadlo dobře, projekci předcházel osmiminutový potlesk vestoje. Jenže co samotný film?

Fanoušci na něj sázejí jako na neochvějnou jistotu: skvělá sci-fi předloha Franka Herberta v zádech, jeden z nejžhavějších režisérů současnosti Denis Villeneuve a neskutečně nabité obsazení s Timothée Chalametem, Zendayou, Oscarem Isaacem, Javierem Bardemem nebo Joshem Brolinem. A k tomu hudba od Hanse Zimmera. To přece nemůže dopadnout špatně, myslel si leckdo do pátečního večera…

… a pak najednou bum. Rozruch vyvolala zejména recenze na webu IndieWire, která označila Dunu za obří zklamání a vytýká jí především, že nedokázala naplno vytěžit potenciál předlohy. Autor končí recenzi s nelichotivým hodnocením C-. Jeho výtky ale nejsou ojedinělé. Také prestižní magazín Variety podotýká, že Duna sice exceluje ve vykreslení mimozemských světů, ovšem selhává ve vyprávění příběhu.

Reklama

Vanity Fair už v titulku hlásí, že se „Duna ztratila ve vesmíru“, a přemítá, jestli se dá komplexní Herbertova předloha vůbec rozumně zfilmovat, Villeneuvova verze podle webu „přes veškerou krásu zapomíná na základní věci, jako předložit divákům někoho nebo něco, komu fandit a o koho se zajímat či o kom přemýšlet“. IGN konstatuje, že v druhé půlce Duně dochází tempo.

Našla se ale i řada nadšených ohlasů. Cinema Blend označila novou Dunu za filmovou interpretaci, na kterou jsme čekali dekády, magazín Empire za adaptaci, o které jsme vždy snili, a třeba Guardian za chybějící článek pojící multiplexy a umění. Vesměs všechny recenze pak chválí vizuální stránku a odzbrojující výkon Chalameta v hlavní roli Paula Atreidese.

Pětadvacetiletý miláček davů se nijak netajil, že o roli nesmírně stál. Pro Deadline dokonce prozradil, že když uslyšel o tom, že Villeneuve natáčí novou adaptaci, nastavil si upozornění na jeho jméno do Google News, aby si vytvořil co nejvíc příležitostí, jak se s ním setkat. Nakonec se ale nemusel ani tolik snažit, režisér s ním od začátku do role počítal.

Na tiskové konferenci pak v pátek prohlásil, že má velmi rád i předchozí velkou filmovou adaptaci Duny od Davida Lynche z roku 1984, jinak přijímanou spíše rozpačitě: „Pustil jsem si ji dva měsíce před natáčením. Ale když vás Denis požádá, ať s ním uděláte jeho verzi filmu, tak na všechno zapomenete a snažíte se co nejpokorněji přizpůsobit knižní předloze.“

Jak se mu to povedlo a jaký je celý film? Na to si v Česku budeme muset počkat až do 21. října, kdy má Duna premiéru.

Reklama
Reklama