Podnikatelský příběh Zdeňka Rintha, který od počátku devadesátých let minulého století budoval kožešnickou a kožedělnou firmu Kara Trutnov, v které předtím dlouhá léta pracoval, se blíží ke svému úspěšnému konci.
Kara Trutnov, nad kterou v době covidu, kdy ji spolu s Pietro Filipi vlastnil podnikatel Michal Mička, visela hrozba jejího zániku, je po třech letech ozdravné kúry pod taktovkou právě Zdeňka Rintha v tandemu s investiční skupinou Natland v dobré finanční kondici a může se tak začít psát její další příběh.
Natland se s Rinthem rozhodli, že je po stabilizaci firmy čas značku posunout dál a nabízejí ji k prodeji.
„Karu jsme zachránili, uvedli ji do dobrého stavu, vyleštili značku a teď je potřeba ji dál rozvíjet. Ale to není na jeden dva roky. A v mých 74 letech už by se toho měla chopit mladší parta,“ říká většinový vlastník a výkonný ředitel Kary Zdeněk Rinth, který se i za své úsilí při záchraně trutnovské značky před třemi lety dostal do výběru Forbesu 7 nad 70.
„Naše hlavní úloha byla při formálním procesu záchrany a reorganizaci, kdy se ve spolupráci s managementem podařilo obnovit provoz a znovu nastavit obchodní spolupráce. To vše bylo velmi úzce spojeno s panem Rinthem,“ dodává k více než tříleté spolupráci zakladatel investiční skupiny Natland Tomáš Raška.
Kara je dnes v dobré finanční kondici. Tržby se jí stabilizovaly na úroveň necelých čtyři sta milionů korun při ziskovosti v posledních třech letech v rozmezí od čtyřiceti do padesáti milionů korun. Firma má do toho podle vyjádření Rintha i dostatek volné hotovosti na účtech.
„Vkrádá se taková myšlenka, že to možná bylo tím, že to prostě umíme,“ směje se Rinth během odpovědi na otázku, jaký byl jeho recept na úspěšnou záchranu Kary.
Příběh Zdeňka Rintha by si zasloužil vlastní knihu. Do trutnovské Kary, poblíž níž žije, nastoupil už v sedmdesátých letech jako řadový zaměstnanec, po revoluci ji v nepříliš dobré finanční kondici ovládl a během následujícího čtvrtstoletí rozvíjel až do současné podoby.
Foto Tomáš Škoda
Kara Trutnov
Značka si na trhu našla své loajální zákazníky a Rinth si zakládal na osobních vztazích se všemi jejími odběrateli jak v Česku, tak na Slovensku. Kara dnes v obou zemích má dohromady 32 prodejen.
Jelikož Rinth nemá nástupce, před sedmi lety se rozhodl, že Karu prodá a bude si užívat důchodu při jeho oblíbených procházkách ve východočeských lesích. Karu prodal skupině C2H Michala Mičky, který ji vlastnil spolu s Pietro Filipi.
Kombinace vysokého podílu financování dluhopisy a příchod pandemie covidu-19, která uzavřela obchodní centra, ale bohužel dovedla obě firmy do insolvence a zbyl po nich více než miliardový dluh.
Rintha situace trápila natolik, že se rozhodl znovu postavit do role jejího zachránce, spojil se s dravou skupinou Natland, která mu pomohla jak kapitálově, tak i v právních úkonech spojených zejména s insolvenčním řízením.
Po mnohaměsíčním boji se jim nakonec před třemi lety podařilo značku ovládnout, když Rinthovi připadl osmdesátiprocentní podíl, a mohli ji tak rozvíjet dál.
„Vrátili jsme se k tomu, co jsme dělali před prodejem Kary. Vrátila se stará parta a začali jsme pořádně pracovat. Velmi důležité bylo pohlídat si náklady. Získali jsme i pozornost veřejnosti a zákazníci nás podrželi. Ten příběh zkrátka zaujal,“ dává Rinth detailněji nahlédnout do svého receptu na záchranu podniku.
„Jeho zkušenosti, znalosti, nadhled a elán budeme dále společně využívat při dalších projektech nebo záchraně firem,“ chválí si spolupráci s Rinthem Tomáš Raška z Natlandu.
Proces prodeje právě nyní začíná a podle Rintha zatím kolem Kary nekrouží vážný zájemce. Doufá ale, že se to brzy změní.
Pokud jde o hodnotu značky, cena, za kterou Rinth s Natlandem Karu získal, nebyla zveřejněna. Odhady ale hovořily o desítkách milionů korun, sám Rinth pak Kaře poskytl finanční podporu ve výši zhruba sto milionů korun. Důležitý pro prodejní cenu nyní bude zájem investorů.
„Tradiční česká značka se sedmdesátiletou historií má obrovský potenciál nejen na českém trhu, ale v kontextu celého středoevropského regionu. I proto je cílem najít silného partnera, který by společnost nejen dále řídil a rozvíjel, ale také nastavil úspěšnou strategii na několik let dopředu a zajistil firmě konstantní stabilitu pro budoucnost,“ uvedl k hledání nového investora Natland.
Tak či tak, Zdeněk Rinth po prodeji Kary zůstane v Trutnově, a pokud bude případný nový vlastník chtít, je připraven kdykoli konzultačně pomoci. „Tu dennodenní rutinu bych ale rád přenechal někomu jinému,“ uzavírá Rinth.