Ten, kdo si v budoucnu pořídí nové bydlení, zřejmě nebude muset státu odvádět čtyřprocentní daň. Vláda totiž ve čtvrtek schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Návrh ovšem budou muset ještě posvětit obě komory parlamentu.

„Domníváme se, že by to mohlo oživit trh s nemovitostmi,“ odůvodnila záměr po čtvrtečním jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová.

V době rostoucích cen bytů a domů by tento krok mohl přimět k pořízení bydlení potenciální kupce, kteří nemají příliš naspořeno. Jen pro představu: dosud musí nový majitel z nemovitosti za 5 milionů korun zaplatit berňáku 200 tisíc. Nově by mu tato povinnost odpadla.

Podle slov ministryně by novela měla mít zpětnou účinnost. Daň by tak nemuseli platit lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání původně do 31. března, neboť tento termín úhrady byl kvůli koronavirové pandemii odložen do konce srpna. Těm, kdo daň uhradili, budou peníze navráceny.

Schválený návrh zákona přitom kupcům poskytne ještě jednu výhodu. Počítá totiž i s tím, že daňové odpočty u hypoték, které kupujícím částečně kompenzují zaplacení daně z nabytí nemovitosti, budou nadále možné u všech smluv uzavřených až do konce roku 2021. Schillerová, která prosazovala jejich okamžité zrušení, nakonec přistoupila na posunutí termínu.

Daňové odpočty u hypoték budou nadále možné u všech smluv uzavřených do konce roku 2021.

Vláda ve čtvrtek zároveň oznámila, že od 11. května bude možné pořádat společenské, sportovní a kulturní akce s účastí do 100 osob, a to včetně kin, divadel či svateb. Velká akce, jako například hudební festivaly s „tisíci účastníky“ (přesné číslo nezaznělo), se však v průběhu letošního léta v Česku neuskuteční.

Ministři dále zmírnili podmínky pro tzv. pendlery, tedy občany dojíždějící za prací do zahraničí. Negativním testem na koronavirus se nebudou muset prokazovat jednou za dva týdny, ale pouze jednou za měsíc. Pokud by tak neučinili, platí pro ně povinná čtrnáctidenní karanténa.

Upravila se také pravidla nošení roušek pro některé skupiny. Nově je od pátku nebudou muset nosit děti v mateřských školkách od dvou do sedmi let nebo za určitých podmínek také moderátoři a redaktoři rádií či televizních stanic.