skip to main content
Český byznys

Politici se konečně dohodli. Od zítřka si mohou malá eseróčka říct až o 45 tisíc korun

Malé firmy s ručením omezeným, které poškodila pandemie a s ní spojená opatření, se dočkaly. Od čtvrtka si konečně budou moct zažádat o státní podporu. Stejně jako OSVČ jim náleží denní příspěvek 500 korun. Ve středu to napodruhé schválila Poslanecká sněmovna.

Poslanci o příspěvku pro malá eseróčka hlasovali znovu, neboť jim vládní návrh se zamítavým postojem vrátili v polovině května senátoři. Ti sice nebyli proti samotné podpoře podnikatelů, nelíbilo se jim však, že částečným zdrojem peněz pro kompenzační bonus měly být obecní a krajské rozpočty. Samosprávy by tím přišly o miliardy korun.

Reklama
Výpadek příjmů chce vláda obcím a krajům nahradit dotacemi na investice.

Horní komora parlamentu proto navrhovala, aby podpora šla výhradně ze státní kasy. To ovšem Sněmovna po bezmála devítihodinové bouřlivé diskusi, která začala již v úterý odpoledne a pokračovala ve středu ráno, přehlasovala. Vláda chce výpadek příjmů obcím a krajům nahradit dotacemi na investice.

Reklama

Podle ministryně financí Aleny Schillerové by žádost o podporu měla být stejná jako v případě OSVČ. Postačí vyplnit formulář na stránkách finanční správy a podepsat čestné prohlášení. Zájemci o příspěvek ovšem musí splnit následující podmínky: nevykonávat současně jiné zaměstnání, nečerpat podporu jako OSVČ, nepobírat na sebe peníze z programu Antivirus a nemít společnost v úpadku či likvidaci.

Žádost o kompenzační bonus 500 korun denně lze podávat zpětně za období od 12. března do 8. června. Celkem si tak malé firmy s ručením omezeným mohou přijít až na 44 500 korun.

Peníze začne finanční správa vyplácet záhy poté, co zákon podepíše prezident. Stát by se tak mohlo ještě tento týden.

Reklama
Reklama