skip to main content

Vlci, teror a děsivé rituály. Jaké původní filmy Netflixu byste měli vidět?

Pokud máte účet na Netflixu, už teď i v příštích týdnech váš čekají žně. Pryč jsou totiž časy filmových nepodarků, jako byly tituly Mute nebo The Cloverfield Paradox.

Čtěte také: We will rock you. Jak dopadl film o legendární kapele Queen?

Netflix nyní vyrukoval s několika originálním filmy, jimž se aplaudovalo na festivalech, a teď si je může pustit každý. Veselou předvánoční jízdu ale nečekejte. Tohle adventní období totiž bude hodně temné.

Tady je přehled toho, co si už můžete pustit a na co se začít těšit.

Hold the Dark

Pokud na vás loni zapůsobila drsná detektivka Wind River z pustých a zmrzlých plání amerického Wyomingu, přidejte si do watchlistu i nový thriller Hold the Dark, jenž měl premiéru na letošním festivalu v Torontu. Jen se ale připravte na ještě bezútěšnější, temnější, a hlavně mnohem pomalejší podívanou.

Reklama

Hold the Dark se ostatně odehrává ještě severněji, a to v malém aljašském městečku, kam přijíždí zachmuřený expert na vlky. Toho si pozvala zoufalá matka, která tvrdí, že jí právě tato zvířata sebrala syna. Stejně jako agentka ve Wind River ale muž brzy pozná, že se dostal na teritorium, kde platí jiné, přírodní zákony, a kde na jednání některých místních obyvatel nelze aplikovat klasické vzorce.

Pro někoho to bude možná příliš odtažité a enigmatické, tuhle vlčí smečku v kraji mizejících tradic se ale vyplatí pokusit stopovat.

Kdy: právě teď na Netflixu

22 July a Utøya, 22. července

Hned dva filmy letos otevírají ránu z 22. července 2011, kdy na Norsko zaútočil pravicový extremista Breivik a zabil 77 lidí, z toho osm v Oslu a 69 na letním táboře mládeže Norské sociálně demokratické strany na ostrově Utøya. Snímek s názvem Utøya, 22. července zachycuje teroristovo řádění na ostrově skrze dívku, která chce v panice najít svoji sestru.

Jde o děsivý zážitek beze střihů, jenž nikdy neukáže vrahovu tvář. Ta je naopak vidět ve filmu 22 July, který pro Netflix natočil zkušený Paul Greengrass (série o Jasonu Bourneovi) a poprvé se představil na festivalu v Benátkách.

Jde o maximálně komplexní rekonstrukci tragédie, v níž přeživší dostanou hlas, aby se extremistovi u soudu postavili. A hlavně odhaluje pokřivenou, narcistní mysl teroristů, pro které jsou největším vítězstvím palcové novinové titulky a pozornost celé společnosti.

Kdy: právě teď na Netflixu

Apostle

Rok 1905, odlehlý velšský ostrov. Bývalý křesťanský misionář se léčkou dostává do osady tajemného kultu, jenž unesl jeho sestru a požaduje za ni výkupné.

Hororový thriller Apostle, jenž měl premiéru na letošním Fantastic Festu, se rozjíždí velmi pozvolna a znepokojivě. O to intenzivněji však stupňuje napětí v očekávání temných poklesků a tajemství uzavřené komunity.

Reklama

Že to zní jako pocta slavnému mysterióznímu krimi Rituál z roku 1973? No, řekněme, že o proutí a větve tu nouze opravdu není. Apostle by klidně mohl vycházet z místních temných balad a pohádek, to by se však v poslední třetině nesměl překlopit do dryáku pro otrlé. Fanoušci loňské Matky! Darrena Aronofského budou spokojeni dvojnásob.

Kdy: právě teď na Netflixu

Outlaw King

Historickou epiku ve stylu Statečného srdce se pokusí probudit drama Outlaw King, v němž Chris Pine představuje skotského krále Roberta Bruce, který v roce 1314 zajistil Skotsku nezávislost. První reakce z festivalu v Torontu mluví o velkolepé podívané, která vytěžila reálné lokace, armády statistů i Chrise Pinea. Ve filmu se totiž ukáže kompletně nahý. Zepředu.

Kdy: od 8. listopadu

The Ballad of Buster Scruggs

To bratři Coenovi ukázali v Benátkách svůj nový povídkový snímek The Ballad of Buster Scruggs, jehož šest westernových příběhů prý nejvíce ocení věrní milovníci jejich režijního stylu a estetiky.

Kdy: od 16. listopadu

Roma

Režisér Alfonso Cuarón (Potomci lidí, Gravitace) potom v Benátkách dokonce zvítězil se svým filmem Roma, vizuálně strhující poctou barvitosti života v Mexico City 70. let, kde filmař vyrůstal.

Kdy: od 14. prosince

Bird Box

Odměna za všechny ty festivalové snímky pak přijde těsně před Vánocemi, kdy Netflix uvede akční postapokalyptické drama Bird Box, v němž se Sandra Bullock může ubránit děsivým tvorům jen tak, že je nespatří. Ano, připomíná to letošní horor Tiché místo, v němž hrdinové zase nesměli vydat ani hlásku. Snad bude Bird Box podobně strhující!

Kdy: od 21. prosince


 

Reklama
Reklama