Do světa se probíjejí vodíkovými technologiemi, umělou inteligencí, 3D protézami, softwarem na rozpoznání emocí z hlasu, řešením logistiky v e-commerce nebo udržitelnou módou. Jsou mezi nimi „garážové“ firmy, které teprve nabírají zkušenosti, ale i společnosti, které sice vznikly poměrně nedávno, ale už úspěšně expandují na zahraniční trhy.

Jejich zakladatelé se shodují, že na Ostravsku pořád vládne jistá svéráz. Z byznysu se totiž v kraji nedělá věda a konkurenční soupeření tu přebíjí patriotismus.

„V našem kraji postupně vznikl inovační ekosystém, který živí houževnatost a unikátní ochota firem spolupracovat, sdílet si vize, zdroje i technologie,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Tahounem proměny celého regionu je ale hlavně podpora ze strany kraje i města Ostravy a také Moravskoslezského inovačního centra (MSIC), které firmám poskytuje nejen technologické zázemí. „Dokáže je propojit s odborníky i investory,“ doplňuje hejtman Vondrák.

Severomoravské firmy a startupy tak sbírají ocenění v mezinárodních kláních a svými úspěchy dávají nastavenému systému smysl a další směřování.

„Plánujeme další investice do vzdělávání v oblasti podnikání, aby se mladé firmy dokázaly prosadit například v technologickém sektoru nebo v automobilovém průmyslu, který prochází radikální transformací,“ dodává Ivo Vondrák. Z Ostravska je tak atraktivní region pro investory, potenciální zaměstnance i další inovativní firmy.

Podívejte se na TOP 10 startupů Moravskoslezského kraje, o kterých stoprocentně ještě uslyšíte.