Německý automobilový koncern Volkswagen ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk přibližně na 4,9 miliardy eur (121 miliard korun) ze 4,3 miliardy eur před rokem. Tržby firma zvýšila o 12 procent zhruba na 78,8 miliardy eur. Vyplývá to z předběžných údajů, které 20.10. 2023 automobilka zveřejnila. Volkswagen ale zároveň zhoršil výhled celoročního zisku, a to kvůli negativním dopadům souvisejícím se zajištěním proti výkyvům cen surovin, informovala agentura Reuters.

Koncern teď předpokládá, že celoroční provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek letos zůstane zhruba na loňské úrovni, která činila přibližně 22,5 miliardy eur. Nový výhled podle Reuters naznačuje, že provozní marže bude činit jen 7,0 až 7,3 procenta, zatímco dříve ji Volkswagen odhadoval na 7,5 až 8,5 procenta. „To je ale možná lepší, než se někteří investoři obávali,“ uvedli analytici ze společnosti Bernstein.

Volkswagen oznámil, že v prvních třech čtvrtletních letošního roku vykázal v souvislosti se zajištěním proti výkyvům cen surovin ztrátu 2,5 miliardy eur. Automobilka nicméně potvrdila, že v celém letošním roce počítá s nárůstem tržeb o deset až 15 procent. Nadále rovněž předpokládá, že letos dodá zákazníkům devět až 9,5 milionu vozů. Za první tři čtvrtletí letošního roku se tržby koncernu Volkswagen podle předběžných výsledků zvýšily zhruba o 16 procent na 235,1 miliardy eur.

Koncern Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě a jeho součástí je i Škoda Auto. Kompletní výsledky za třetí čtvrtletí Volkswagen zveřejní příští týden ve čtvrtek.

Volkswagen už dříve oznámil, že odbyt ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 7,4 procenta na 2,344 milionu vozů. V období od ledna do září tak vzrostl o 10,9 procenta na 6,716 milionu vozů.

Odbyt Škody Auto se za první tři čtvrtletí zvýšil o 17,9 procenta na 642.200 vozů. V samotném třetím kvartálu vzrostl o 14,1 procenta na 210.000 vozů.