Vrtulník, v němž letěl íránský prezident Ebrahím Raísí, v neděli ráno havaroval, uvedla íránská státní média. Podrobnosti o závažnosti nehody a jejích následcích nejsou jasné, záchranáři se snaží ve špatném počasí dostat na místo incidentu na hornatém severu Íránu.

Íránský ministr vnitra Ahmad Vahídí v prvním oficiálním komentáři potvrdil pouze informaci, že jeden z vrtulníků ve skupině převážející Raísího měl problémy.

Nejmenovaný íránský činitel ovšem řekl agentuře Reuters, že prezidentův život je v ohrožení a že stejně je na tom i íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján, který letěl s Raísím. Stejný zdroj dodal, že informace přicházející z místa nehody jsou velmi znepokojivé.

Prezident se letecky přesouval z oblasti na hranici Íránu s Ázerbájdžánem, kde se dopoledne zúčastnil slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, napsala agentura AP.

Podle íránských státních médií vrtulník havaroval v provincii Východní Ázerbájdžán na severu Íránu, kde panovaly složité povětrnostní podmínky se silným deštěm, mlhou a větrem.

Záchranáři spustili rozsáhlou operaci s cílem dostat se ke stroji, státní tisková agentura IRNA hovořila o šesetnácti nasazených týmech operujících v zalesněné oblasti.

Podle deníku The New York Times (NYT) se záchranářům ani po téměř pěti hodinách nepodařilo místo nehody najít.

V íránských médiích se záhy objevily výzvy, aby se lidé modlili za zdraví vládních činitelů, posléze také záběry, na kterých se podle státní televize lidé za Raísího modlí.

Prezident se zřejmě přesouval ve formaci tří vrtulníků, přičemž z prvotních zpráv nebylo jasné, zda byl prezident na palubě stroje, který se dostal do problémů.

Záhy podle agentur AP a Reuters přišla státní média s informací, že tomu tak bylo. Podle listu NYT to potvrdila i íránská mise při OSN.

Ministr vnitra Vahídí ovšem uvedl, že vláda čeká na podrobnosti o nehodě.

„Ctihodný prezident a jeho doprovod byli na cestě zpátky na palubě vrtulníků a jeden z vrtulníků byl donucen ke tvrdému přistání kvůli špatnému počasí a mlze,“ řekl. „Oblast je dost členitá a je složité navázat kontakt,“ pokračoval.

Třiašedesátiletý Raísí byl zvolen íránským prezidentem v roce 2021 ve volbách s nejnižší účastí v dějinách islámské republiky. Bývalý šéf tamní justice je považovaný za zahraničněpolitického jestřába a je terčem amerických sankcí.

K jeho možné letecké havárii už se vyjádřilo americké ministerstvo zahraničí, informace o incidentu ale nijak neupřesnilo.

Podle moderátorky televize CBS News Margaret Brennanové pouze uvedlo, že zprávy blízce sleduje.