Navzdory nejistotě, která na Kubě zavládla po nedávné smrti Fidela Castra, americký prezident Obama prohlásil, že stav na tomto ostrově se normalizuje. A následně zrušil embargo, které zakazovalo neomezenou konzumaci kubánských doutníků a rumu.

Pro ty z vás, zvažujících nákup kubánských doutníků, má server highsnobiety.com několik dobrých rad:

Kubánské už nejsou ty nejlepší

I přesto, že jména jako Cohiba Esplendido, Montecristo No. 2 a Partagás Serie D vyvolávají ve světě doutníků mnohé romantické představy, byli byste překvapeni, že už dávno nejsou považovány za absolutní špičku.

Podle časopisu Cigar Aficionado byl nejlepším doutníkem za rok 2015 zvolen My Father Le Bijou 1922, původem z Nikaragui. Druhé místo sice patřilo kubánským produktům, avšak zbylá místa z první pětky obsadila nabídka z Dominikánské republiky a znovu Nikaragui.

Jak poznat falešný doutník

istock_000020452613medium

Věřte nebo ne, i kubánské doutníky jsou předmětem padělků. Podvodníci nakoupí zboží například v Dominikánské Republice, Nikaragui nebo Hondurasu za nějakých 20 dolarů, přelepí je falešnými kubánskými etiketami, vloží do kopie kubánských doutníkových krabic a následně je prodávají i s třistaprocentní marží. V jiných případech podvodníci sice nakoupí kubánský tabák, avšak samotný doutník je vyroben mimo území Kuby.

První věc, na kterou by se měl zákazník zaměřit, je balení. Pravé kubánské doutníky jsou baleny do krabiček, které jsou označeny pečetí Habanos v pravém horním rohu krabičky, a pečetí záruky v levém horním rohu.

Známka Habanos S.A. (světový vývozce kubánských doutníků) obsahuje hologram na pravé straně a kód na levé, na spodní straně krabičky je vždy vytištěno Habanos S.A. a „Hecho en Cuba“. Pokud je doutník vyroben ručně, tak neschází nápis „Totalmente a Mano“. Pod těmito hesly najdete kód továrny, kde byl doutník vyroben, a datum, kdy byly doutníky vloženy do krabičky.

Pokud věříte, že vlastníte pravý kubánský doutník, můžete se také přesvědčit barvou popela. Po padělcích zůstane popel šedivý, zatímco po pravém kubánském doutníku zůstane popel téměř bílý.

Cohiba a její místo v historii

castro

Cohiba byla vždy v hledáčku sběratelů i požitkářů. Tabák, ze kterého se tyto slavné doutníky vyrábějí, pochází z nejslavnějších plantáží Vegas Finas de Primera v oblasti Vuelta Abajo. Cohiba, známá jako osobní značka Fidela Castra, pro něj byla vyráběna od roku 1968. A právě tato značka se stala synonymem pro kubánský doutník.

Cohiba nemá příliš dlouhou tradici, ale její historie je o to zajímavější. Bodyguard, který pracoval pro Castra, kouřil velice aromatické, úhledné doutníky. Castro se ho jednoho dne zeptal, jakou značku že to kouří. Bodyguard odvětil, že se nejedná o žádnou značku, že mu tyto doutníky vozí kamarád, který je sám vyrábí.

Castro tohoto muže našel a jeho doutníky mu tak zachutnaly, že se rozhodl postavit továrnu El Laguito Factory. Chlapík mu vysvětlil, které listy a z jakých plantáží používá a jak je balí. Následně Castro najal několik baličů doutníků, vysvětlil jim postup, a tak vznikla nejznámější kubánská značka, kterou zná celý svět.

Nejoblíbenější kubánský doutník

partagas

Partagás Serie D No. 4 je nejoblíbenější kubánský doutník a pořídit ho lze asi za 175 kubánských pesos za krabičku s 25 kusy, nebo za asi 7 dolarů za kus. Charakteristická je pro něj plná kořeněná chuť se stopami čokolády, kávy a dřevěného kouře. Tento kousek nesmí chybět v žádné sbírce.

Ale zákazníci, dejte si pozor. Název Partagás se používá ve dvou významech. Na Kubě pro Habanos S.A. ze státem vlastněného tabákového podniku a pak v Dominikánské Republice pro doutníky z General Cigar Company.

Velikosti

Doutníky se měří podle délky v palcích a podle průměru. Navzdory nepřebernému množství velikostí a tvarů však hlavní síla doutníku stále tkví v tabáku, který byl na jeho výrobu použit, spíš než v jeho velikosti.

Největší standardní velikost doutníku se nazývá „A“ a je také znám jako Gran Corona, který je dlouhý 9 a čtvrt palce. Mezi ostatní velikosti patří Petite Corona, Churchill, Robusto, Corona Gorda, Double Corona, Panetela a Lonsdale – tyto doutníky patří mezi tzv. Parejos a musí se před kouřením zastřihnout.

Ceny kubánských doutníků

Zatím není jasné, zda zrušení amerického embarga ceny doutníků sníží, nebo naopak větší poptávka vyžene ceny výš, každopádně Kuba má kapacitu k výrobě až 150 milionů doutníků ročně, což představuje asi 1 procento světového trhu.

Ceny doutníků v typickém kubánském obchodě se pohybují od 6 dolarů za Partagás Serie D No. 5, až k 31 dolarům za Cohiba Behike BHK 56.

Stárnutí

Jako časem zrají vína a získávají tak na ceně, tak i doutníky mohou časem získat určité vlastnosti. Obecné pravidlo říká, že doutník bude získávat na své chuti a kvalitě asi deset let. Po této době už žádné výrazné zlepšení nenastane. Smutnou pravdou ale je, že nekvalitnímu doutníku nepomůže, ani pokud jej necháte stárnout.