Po soudních tahanicích spatřila 14 . července světlo světa, respektive pulty knihkupců, kniha Mary Trump, neteře současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta rozkrývá, jak nezdravé rodinné vztahy Donalda ovlivnily a vychovaly z něj sociopata a narcise.

Za poslední dobu jde přitom už o třetí knihu, která si klade za cíl ukázat opravdovou tvář nejmocnějšího muže Ameriky. Ten spolu s ostatními prezidentskými kandidáty vbíhá do cílové rovinky před podzimními prezidentskými volbami, ve kterých mu půjde o druhý mandát.

Dcera prezidentova staršího bratra politické kariéře svého strýce nikdy zrovna nefandila. Ve volbách v roce 2016 podporovala demokratku Hillary Clinton a po Trumpově výhře tweetovala, že jde o „nejhorší noc jejího života“. Už předtím přitom vztahy mezi Mary a zbytkem rodiny nebyly ideální – oscilovaly mezi obyčejnými spory a soudními přemi o dědictví po zemřelém dědečkovi.

Trumpova rodina přijala podvádění jako životní styl.

V aktuální knize poskytuje psycholožka přehled, jak konkrétní události a vzorce chování poznamenaly muže, který sedí v Oválné pracovně. Dojde na toxický vztah, který měl se svými dvěma nejstaršími syny autorčin dědeček Fred, a zároveň popis, jak rodina přijala „podvádění jako životní styl“.

Trump se snažil vydání několikrát zarazit s odkazem na dohodu o mlčenlivosti, kterou Mary podepsala před více než 20 lety v rámci soudního sporu o dědictví po Fredu Trumpovi. Soud nakonec vydání knihy, která se už díky předprodejům stala bestsellerem, povolil.

Žaloby snažící se umlčet jeho kritiky jsou pro Trumpa skoro denním chlebem. Týkaly se i knihy The Room Where It Happened od Trumpova někdejšího poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona. Informace, ke kterým se Bolton dostal a které v knize zpracoval, měly být podle Trumpa předmětem státního tajemství, a proto se jeho tým rozhodl pro žalobu.

Stejně jako u Mary Trump však neuspěli a kniha 23. června vyšla. Za první týden se prodalo 780 tisíc kopií a aktuálně drží první příčku v žebříčku bestsellerů z oblasti literatury faktu New York Times.

Bývalý vyslanec při OSN do knihy zahrnul celou řadu obvinění a Trumpa vykresluje jako naprosto nekompetentního a zkorumpovaného člověka, který úřad využívá ve svůj prospěch na úkor amerických občanů.

Bolton je přitom zarytým republikánem a kritici mu vyčítají, že jeho jestřábí přístup k zahraniční politice by napáchal ještě větší škody, než zvládá současný prezident, který neví, jestli je Finsko součástí Ruska. Byl to ostatně Bolton, kdo Trumpa intezivně nabádal ke své vytoužené válce s Íránem.

O poznání menší humbuk vyvolala knížka The Art of Her Deal novinářky Mary Jordan, přestože také poskytuje zajímavý vhled pod skořápku prezidentského páru. Kniha, jejíž název odkazuje na Trumpovu klasiku The Art of the Deal, rozebírá první dámu Spojených států a Trumpovu třetí manželku Melanii. Jordan ale nepíše o „vězeňkyni“, jak bývá Melania Trump často prezentována, ale o silné a cílevědomé ženě, která má na svého manžela značný vliv.

Kniha podle autorky vychází ze stovek rozhovorů s lidmi, kteří jsou Melanii blízcí (přestože sama první dáma do ní nepřispěla a část zdrojů zůstala anonymní), a popisuje například roli Melanie ve výběru Trumpova viceprezidenta, kterým se na její radu stal Mike Pence. Dojde také na Trumpovu neblaze proslulou vulgární nahrávku, ve které se chvástal, jak chytá ženy za „ku.dy“ a po jejímž zveřejnění si Melania vyjednala úpravu předmanželské smlouvy.

Do pomyslné knižní války se zapojila i druhá strana. Prezidentův syn Donald Trump junior na svém twitterovém účtu v sobotu oznámil, že plánuje vlastním nákladem vydat knihu o hlavním rivalovi svého otce, demokratickém kandidátovi Joeu Bidenovi. Titul s názvem Liberal Privilege má podle autora ukázat Bidenův obraz, o kterém média mlčí, a vyjít by měl před sjezdem Republikánské strany v srpnu.

Právě Republikánský národní výbor (RNC) přitom pomohl předchozí juniorově knize Triggered na seznam bestsellerů: z RNC přišla hromadná objednávka výtisků zhruba za 100 tisíc dolarů.