Strávit letošní letní dovolenou v tuzemsku se chystají zhruba tři pětiny Čechů, stejně jako loni. V průměru chtějí odpočívat deset dní a utratit plánují 9284 korun na osobu za celou dobu. Nejčastěji zavítají do Jihočeského a Jihomoravského kraje. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechTourism. V meziročním srovnání se délka tuzemské dovolené zkrátila o jeden den, zatímco plánované výdaje na osobu vzrostly o 921 korun.

Téměř třetina oslovených chce letní dovolenou strávit na stejném nebo známém místě. Polovina Čechů pak volí destinaci, kterou ještě nezná. Při výběru ubytování pak hraje roli vlastní zkušenost a cena.

„Průzkum ukázal, že nejoblíbenějším ubytováním jsou penziony (čtyřicet procent) a hotely nebo motely se třemi a více hvězdičkami (29 procent). Na dovolenou se Češi chystají vyrazit nejčastěji autem či na motorce (sedmdesát procent), ale také vlakem (osmnáct procent) nebo autobusem (deset procent),“ shrnul data ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism František Reismüller.

Dvě pětiny Čechů preferují odpočinkovou dovolenou s lehčími sportovními aktivitami, jako jsou pěší turistika, procházky, vodní sporty a návštěva aquaparků, ale také cyklistika nebo třeba vodní turistika.

Za kulturními památkami se v létě chystá sedmnáct procent lidí, za atrakcemi určenými pro rodiny s dětmi třináct procent a dvanáct procent tvoří vyznavači pasivní relaxace. Desetina oslovených chce navštívit některá z tuzemských měst. V plánech se objevuje také aktivní dovolená se sportem nebo návštěva lázní.

Více než polovina respondentů se inspiruje tipy a doporučeními od známých či rodiny a 43 procent vybírá destinaci podle mapy s vyznačením turistických zajímavostí.

Z celkových výdajů za dovolenou padne podle průzkumu největší část – téměř polovina za ubytování, osmnáct procent zabere stravování v restauracích a zhruba desetinu plánují lidé utratit za služby, jako jsou třeba vstupenky do muzeí a památek či výdaje spojené se sportem, pojištěním a výlety.

CzechTourism také uvedl, že mírně roste zájem o dovolenou v zahraničí, kde pobyt plánuje šedesát procent Čechů, loni v létě to bylo 57 procent.

Průzkumu se od 13. do 26. května zúčastnilo tisíc respondentů.