Už nejde jen o pixely a atraktivní prostředí v pozadí, selfie fotografie dnes mají ještě další rozměr. Minimálně v Číně. Právě tam totiž letí přístroj, který váš autoportrét předělá do podoby, jak byste vypadali po plastické operaci. Číňanky jsou novinkou posedlé, protože do jedné tolik touží po tom, mít bělostnou pleť bez kazů, a často se proto schovávají pod slunečníky, jen aby náhodou jejich pokožka nezhnědla. A pokud přece jen, pak je tu přístroj s názvem Casio Exilim EX-TR70, který to umí napravit. Jediná potíž je, že aktuálně stojí i tisíc dolarů.

Čtěte také: Víte, co dělá dobré selfie? Věda už zná odpověď a Škromachovi říká ne

Posedlost světlou pokožkou má v Číně dlouhou historii – tamní dámy se domnívají, že bledá je ta ideální barva pleti a tmavá je symbolem ošklivosti. Toto vnímání vyústilo v boom produktů, co pleť zesvětlují, a taky v obří zájem o plastické operace. Odborníci z odvětví odhadují, že globální trh se zesvětlujícími krémy, gely a pudry do roku 2020 dosáhne hranice 23 miliard dolarů a největší motor rozvoje je právě asijsko-pacifický region, informuje server Quartz.

Honba za zesvětlováním se teď přesunula i do virtuálního světa díky selfie fotoaparátu, který automaticky na každé fotografii vylepšuje váš obličej. Foťák od firmy Casio přezdívaný c‘-pchaj šen-čchi neboli kouzelná zbraň pro dokonalá selfie vaši tvář zbaví vrásek, pih, obličej zeštíhlí, kůži vybělí a zvětší oči. Myšlenka není nová, třeba telefony LG mají zkrášlovací mód, ale teprve tento přístroj se tolik uchytil. Jeho původní cena byla 249 dolarů, ale kvůli gigantické poptávce vyletěla do neskutečné výše.

foťák

Na podobném principu fungují aplikace Mej-tchu a Mej-žen Siang, které se v posledních letech staly extrémně populární. Třeba Mej-tchu od svého spuštění v roce 2008 získalo na 900 milionů uživatelů. Casio však šetří čas tím, že se nemusíte žádná „apka“ otevírat a nahrávat do ní fotografie. Všechno jde jediným zmáčknutím knoflíku.

Tyto kouzelné foťáky jsou k dostání pouze v Asii. Možná proto, že zbytek světa je o něco normálnější a po zimě už se těší na hřejivé dávky slunečních paprsků.