Pro milovníky piva je tohle splněný sen. Abyste si dali hlt čerstvě natočeného zlatavého moku, ani nemusíte vstát z postele. V Nepomuku otvírá první pivní hotel v Česku, kde si můžete čepovat pivo rovnou na pokoji. Nápad vymyslel oceňovaný pivovar Zlatá kráva, podle něhož jde teprve o druhý hotel tohoto typu na světě. Najdete v něm i pivní wellness a lázně.

„Při vymýšlení názvu našeho pivovaru jsme se inspirovali farmou, kterou naše rodina vlastní a kde chováme skot. V podobném duchu se nese i koncept celého hotelu, který kombinuje farmářskou a pivní tematiku. Je v něm čtrnáct pokojů a každý z nich je pojmenovaný podle jednoho z piv v naší nabídce. A všechny pokoje mají svůj vlastní výčep,“ popisuje jednatel hotelu Radovan Sochor.

Design dotváří dřevěné podlahy, stylový nábytek, hovězí kůže a kravské hlavy. Dřevo dominuje i pivním lázním, kde se návštěvníci mohou ponořit do koupelí obohacených o kvasnice, chmel a pivo. A chmelové aroma ozvláštňují i atrakce místního wellness, jako je parní či finská sauna.

Hotel se nachází v bývalé sladovně historické budovy pivovaru, který fungoval v letech 1870 až 1932. Sochorova rodina tady v roce 2018 tradici vaření piva obnovila. „Stejně jako na naší farmě i v pivovaru děláme řemeslné produkty inspirované přírodou. Jsme zastánci tradiční české výroby piva z lokálních surovin, ale zároveň rádi experimentujeme,“ říká podnikatel.

Pod taktovkou sládkové Žanety Petružálkové tady vzniká řada speciálů z řad svrchně i spodně kvašených piv. Patří mezi ně třeba čtrnáctka choco cow. Černý stout pak Petružalková obohacuje o slupky z čokoládových bobů, které vznikají jako odpadní produkt při výrobě kakaa a čokolády.

Vydání Forbesu Kill Vir

APA Yellow cow zase obsahuje sušené mléko a čerstvé citrony. A zajímavá je i bariková šestnáctistupňová IPA stout, která zraje v dubových sudech po červeném víně asi půl roku. V její chuti se zračí dřevitost a lehká kyselost.

Farmářské názvosloví se odráží i v dalších jménech piv jako Tractor IPA, Farm APA, desítka polotučná nebo dvanáctka plnotučná. „Jedno z piv jsme pojmenovali Jiskra na počest původního majitele pivovaru Františka Ferdinanda Jiskry, jehož syn ve svých 84 letech dohlížel na první uvařenou várku Zlaté krávy,“ popisuje Sochor.

Současný pivovar působí na trhu pouhé dva roky, ale i za tak krátkou dobu stačil posbírat řadu ocenění. Patří mezi ně cena pro nejlepší pivovary České a moravské pivní koruny 2019 a 2020 a také tituly mezinárodní soutěže Golden Bohemia 2019.

Pivovarnictví je přitom jen malou částí rodinného byznysu Sochorových, kteří od roku 1995 působí v gastronomii. Vybudovali frenšízový řetězec Švejk restaurant, který měl v době své největší slávy 52 provozoven a i dnes má přes 30 poboček.

Vedle toho Sochorovi provozují také cateringovou firmu. A asi 12 kilometrů od Nepomuku mají již zmíněnou farmu, kde chovají na dvě stovky kusů skotu plemene Aberdeen Angus.

„Můžeme tak naše restaurace zásobovat vlastním masem i pivem. A mlátem z pivovaru zase krmíme dobytek. Myšlenka je vybudovat koloběh založený na soběstačnosti. Dřív to tak běžně fungovalo a my bychom se k tomu rádi vrátili,“ přibližuje podnikatel.

Dodává však, že letošní pandemie rodinný byznys tvrdě zasáhla na všech frontách. „Roční obrat máme kolem 70 milionů korun. A meziročně se nám letos snížil zhruba o 60 procent. Je to velká rána, ale bojujeme,“ říká Sochor.

Zároveň přiznává, že teď není zrovna nejlepší doba pro rozjezd nového hotelu. I proto jeho otevření odložil z jara na podzim. A rezervace přijímá až na únor příštího roku. Zároveň ale věří, že kvůli omezením budou Češi preferovat tuzemskou turistiku. A že unikátní projekt může podnikající rodině pomoci rychleji se postavit zpátky na nohy.