Málokdo ho zatím četl, bezmála každý o něm mluví. Obsáhlý životopis nejznámějšího českého spisovatele Milana Kundery od Jana Nováka, který vychází už v pátek, má ambici stát se událostí minimálně letošního léta a rozhodně nemůže chybět v knižních prázdninových tipech připravených redakcí Forbesu.

Na chatě či u vody si můžete samozřejmě přečíst rovnou Kunderu, dobré je ale číst i o Kunderovi. Mimo jiné proto, aby si člověk ověřil slova, která o Kunderovi pronesl spisovatelský kolega Ivan Klíma. „Je to mistr předstírání hlubokého smyslu. Jeho romány vůbec nejsou filozofie, ale tváří se jako filozofie, která je každému srozumitelná, tudíž je to pro určitou dostatečně širokou vrstvu intelektuálního čtenáře strašně přitažlivé. Mají pocit, že přečetli něco, co má filozofickou hloubku, přitom ono to o ni ani neusiluje. To není kritika, jen konstatování, Milan Kundera je úžasný vypravěč, jeden z největších evropských prozaiků.“

Kunderova biografie ovšem není zdaleka jedinou z knih, které vyšly nyní či v nedávné době a jež stojí za otevření. Které jsou ty další?

Pro milovníky výtečně napsaných románů

Alan Hollinghurst si se svými prózami dává načas. Románovou novinku známého anglického spisovatele, básníka a překladatele dělí od té předchozí šest let. Je tu nicméně „starý dobrý“ Hollinghurst, jak ho známe z dřívějška; autor se drží svého tématu i formy. Klasická struktura pěti obsáhlých částí zachycuje vždy jednu konkrétní situaci nebo události, které se odehrávají v mnohaletém časovém odstupu a sledují osudy postav během několika desetiletí. 

Pro milovníky nejtajemnějších hor v Česku

Procházky hlubokými lesy, po odlehlých vrcholcích hor či nezaměnitelným podhůřím doplňují tipy na návštěvy hradů a zámků, lázeňských měst a středisek i technických památek. Krušné hory nabízejí nespočet možností, jak spojit relaxaci s poznáním.

Pro ty, kdo nechtějí zapomenout a nemají na čtení příliš času

Kniha sleduje zapojení Horákové do protikomunistického odboje po únorovém převratu, její zatčení v září 1949, série výslechů, vytvoření procesu a celý jeho průběh až po rozsudek a popravu. Kromě příběhu hlavní hrdinky sleduje také osudy vedlejších postav, čímž dokresluje charakter doby. Autenticky a velmi věrně vykresluje příběh jedné z největších osobností novodobých českých dějin.

Pro stratégy

Jestli milujete hrabání se v historii, tenhle obsáhlý, podrobný lexikon s téměř 100 hesly, životopisy členů a příslušníků jedné staré italské rodiny, která se stala nejmladším, ale na krátkou dobu i nejmocnějším císařským domem Evropy – dynastie Bonapartů, je váš splněný sen. Obsahuje navíc 130 map bitevních polí a podrobný popis strategií bitev. Vzhůru do boje!

Pro milovníky velkých sportovních příběhů

Příběh jedné úspěšné ženy, která se nevzdala před první ani desátou překážkou. Od válkou zničené Jugoslávie přes Sydney k Wimbledonu vypráví tenistka Jelena Dokičová svůj pekelný výstup, aby se stala jednou z nejlepších tenistek světa, ale také svůj srdcervoucí pád z vrcholu.

Pro milovníky historie

Pokud máte blízko k jižním Čechám, zajímá vás historie, a navrch třeba ještě rybníkářství, je tohle ideální čtení pro vás. Příběh rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan je zpracovaný pomocí dosud neznámých archivních zdrojů a přiblíží vám, jak vznikaly slavné rybníky Svět nebo Rožmberk.

Pro milovníky časosběrných dokumentů

Příběh drogově závislé Kateřiny B. je známý všem divákům, kteří narazili na unikátní časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Katka z roku 2009. Pokud vás zajímá, co se s Katkou dělo dál, sáhněte po téhle knize. Na základě autentických výpovědí ji zpracoval Michael Třeštík a fotografiemi doprovodil jeho syn Tomáš.

Nejen pro feministky a feministy

Slovu feminismus se v současné společenské debatě není možné vyhnout. O to víc polopravd a mýtů se ale na feminismus lepí. Tahle kniha esejů, kterou sestavila Scarlett Curtis, si vytkla za cíl je vyvrátit. Svými myšlenkami do ní přispěla třeba Emma Watson, Keira Knightley nebo Bridget Jones. Vhodné i (nebo zejména!) pro muže.

Pro piráty

Kdy pirátství vzniklo, jak vypadalo přepadávání lodí, co mají s pirátstvím společného Vikingové a jak se mění s vývojem nových technologií? Na tyhle i spoustu dalších otázek vám odpoví atraktivně zpracovaná historie pirátství, ve které nechybí ani mapy nebo nákresy lodí.

Pro fantasty

Co se stane, když se na zemi objeví levitující koule a nikdo neví, kde se vzala a jaký je její účel? O tom vypráví debutový román mladé české spisovatelky Kláry Vlasákové, která se v něm dotýká i celospolečenských témat, třeba klimatické krize.

A špalek na závěr

O novém (a patřičně tučném) životopisu Jana Žižky, který vyšel při příležitosti šestistého výročí začátku husitské revoluce, už toho bylo napsáno dost. Pokud jste ho náhodou nestihli přečíst během karantény, zkuste to ještě přes léto. S takhle významnou českou osobností by se totiž měl seznámit každý. A znalosti ze školy rozhodně nestačí.